cinema.pl Artykuły

sobota, 17 wrzesień 2022 23:44

Jerzy Skolimowski odwiedzi Kino Camerimage!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Legendarny polski twórca filmowy - Jerzy Skolimowski 18 września spotka się z widzami w Kinie Camerimage, które mieści się na Rynu Nowomiejskim w budynku Fundacji Tumult. Artysta zaprezentuje swój najnowszy film – „IO”.  

 

Wszystkich fanów kina czeka kolejny niezwykły wieczór w Kinie Camerimage. Zaledwie kilka tygodni po opublikowaniu informacji, że polskim kandydatem do Oscara będzie wyróżniony podczas festiwalu w Cannes Nagrodą Jury film „IO”, jego scenarzysta i reżyser – Jerzy Skolimowski oraz  producentka Ewa Piaskowska zawitają do Torunia. „IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. 

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. W filmie Skolimowskiego zagrał tym razem także związany z Toruniem muzyk i kompozytor Tomasz Organek.  

Skolimowski to postać nietuzinkowa, swą filmową karierę rozpoczynał jako scenarzysta filmów „Niewinni czarodzieje” i „Nóż w wodzie”. Realizował się jednak także jako aktor, reżyser, poeta i malarz. Jego filmy nagradzane były na najważniejszych imprezach filmowych na całym świecie m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie. Przez lata realizował się twórczo poza granicami naszego kraju zyskując renomę twórcy niezwykle oryginalnego i wszechstronnego. Skolimowski wielokrotnie brał udział w Festiwalu EnergaCamerimage, a jeden z jego filmów - „11 minut” - współprodukował Marek Żydowicz i Fundacja Tumult. Treść filmu „IO” będzie doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z twórcą, którą tuż po projekcji poprowadzi filmoznawca dr Radosław Osiński związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. 

Bilety na projekcje filmu „IO” można kupić już od środy (7.09) na stronie kinocamerimage.pl w cenie 15 zł normalny, 12 zł ulgowy (+ 1 złoty opłaty transakcyjnej) lub w kasie kina otwieranej codziennie na pół godziny przed pierwszym seansem . Początek projekcji o godzinie 17.00. Spotkanie z Jerzym Skolimowskim, otwarte dla wszystkich chętnych, rozpocznie się ok. godz. 18.30.

Czytany 197 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 wrzesień 2022 23:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama