cinema.pl Artykuły

sobota, 17 wrzesień 2022 22:53

TVP dla ukraińskich twórców

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ukraiński sektor audiowizualny przeżywa głęboki kryzys w związku z prowadzonymi przez Rosję agresywnymi działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy. Mając ten fakt na uwadze, a także będąc świadomym potencjału twórczego ukraińskich autorów , Telewizja Polska organizuje konkurs pt. „Talents: Ukraine!” na najlepszy scenariusz serialu telewizyjnego. Adresatem konkursu są pochodzący z Ukrainy twórcy, a projekt ten jest elementem drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”.

- Wierzę, że istnieją dziesiątki wartych opowiedzenia historii, które będą atrakcyjne zarówno dla polskiego, jak i dla ukraińskiego widza. Także tych historii, w których na ekranie przeplatać się będą losy Polaków i Ukraińców, tak jak przeplatają się dziś na każdym kroku w otaczającej nas rzeczywistości. Historii, które będą zrozumiałe i atrakcyjne także dla mieszkańców innych państw Europy – tłumaczy Marek Solon-Lipiński, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP. 

- Widzę wielu ukraińskich twórców, którzy mają mnóstwo pomysłów i projektów, ale brakuje im środków i wsparcia, aby je zrealizować. Ponieważ Ukraina toczy batalię o demokrację i wolność, broniąc wspólnych wartości i dotyczącego nas wszystkich europejskiego bezpieczeństwa, uważam, że kraj ten jest obecnie światową stolicą wspaniałych historii, które trzeba opowiedzieć właśnie teraz. Dzięki inicjatywie, jaką jest ten konkurs, ukraińscy autorzy mają szansę na zaprezentowanie swoich pomysłów i narracji, która zafascynuje odbiorców zarówno w obu naszych krajach jak i na całym kontynencie. Polacy i Ukraińcy są skazani na to, by się lepiej wzajemnie zrozumieć, a seriale są do tego najlepszym narzędziem – komentuje ceniony ukraiński autor, reżyser i scenarzysta Jarosław Łodygin.

- Organizowany przez Telewizję Polską konkurs Talents: Ukraine! pomoże wzbogacić zasoby polskiego sektora telewizyjnego o nową jakość, którą wniosą utalentowani autorzy z Ukrainy, ci, którzy utracili  możliwość funkcjonowania zawodowego we własnym kraju. Jesteśmy przekonani, że nasze przedsięwzięcie okaże się wartościowym obszarem kreacji nowych treści nie tylko dla TVP, a w dalszej perspektywie wzbogaci cały europejski rynek audiowizualny. Projekty serialowe autorstwa ukraińskich twórców już nieraz sprawdzały się zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach naszego regionu – mówi Marek Solon-Lipiński. 

W konkursie „Talents: Ukraine!” wezmą udział autorzy projektów na scenariusz serialu telewizyjnego. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest posiadanie obywatelstwa ukraińskiego i ukończone 18 lat. Laureatom konkursu na najlepszy serial zostaną przyznane nagrody pieniężne. Ponadto zwycięskie scenariusze, wyłonione przez jury „Talents: Ukraine!”, będą mogły zostać skierowane do produkcji przez Telewizję Polską.

Projekty scenariuszy można składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do dnia 7 października 2022 roku. Do konkursu można zgłaszać wyłącznie scenariusze przetłumaczone na język polski. Szczegółowe informacje i warunki konkursu są dostępne na stronie www.heartofeurope.tvp.pl w zakładce „Talents: Ukraine!” 

Konkurs scenariuszowy „Talents: Ukraine!” odbywa się w związku z II edycją Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”. Festiwal stanowi przegląd twórczości telewizyjnej mediów publicznych Europy Środkowo-Wschodniej. W tegorocznej edycji festiwalu wezmą udział twórcy i nadawcy z 14 państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Gruzji, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Rumunii i Bułgarii, którzy zgłaszają na konkurs swoje najlepsze produkcje w 6 kategoriach.

W programie tegorocznego festiwalu „Heart of Europe” w dniach 14-17 listopada 2022 roku odbędzie się Forum Koprodukcyjne – wydarzenie dla twórców, producentów, specjalistów ds. zakupów i sprzedaży, służące nawiązaniu współpracy koprodukcyjnej i handlowej w obrębie Europy Środkowo-Wschodniej. Równolegle do naboru projektów do konkursu „Talents: Ukraine!”, otwarta jest możliwość zgłaszania aplikacji na Forum Koprodukcyjne, w ramach którego odbędą się pitchingi filmów fabularnych, seriali fabularnych i filmów dokumentalnych, na rożnych etapach zaawansowania produkcji. 

Czytany 180 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 wrzesień 2022 22:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama