cinema.pl Artykuły

czwartek, 15 wrzesień 2022 10:00

Występował z Heleną Grossówną, zagra w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W najbliższą sobotę w Toruniu wystąpi Zbigniew Rymarz, pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Obchodzący kilka lat temu 70-lecie swojej pracy artysta w młodości współpracował z Heleną Grossówną – urodzoną w naszym mieście wybitną aktorką niezwykle popularną w okresie międzywojennym.  

 

Zbigniew Rymarz Grossównę poznał już po wojnie w warszawskim teatrze Syrena, gdzie ona występowała na scenie, a on pracował jako pianista. Odchodząc na emeryturę Grossówna przekazała Rymarzowi piosenki, które zostały napisane specjalnie dla niej i które Rymarz gra do dziś. 

Choć trudno w to uwierzyć Zbigniew Rymarz mimo 95 lat, które skończył w tym roku, nadal koncertuje i jest aktywny zawodowo. Od lat tworzy i realizuje programy poświęcone dziejom Polski i polskiej kulturze I połowy XX wieku. Niezrównany gawędziarz i doskonały muzyk, świadek historii Polski, były żołnierz Armii Krajowej weźmie udział w widowisku muzyczno-filmowym „Pola Negri niewolnica zmysłów” współorganizowanym przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE. 

W kinie CAMERIMAGE, mieszczącym się na Ryku Nowomiejskim w Toruniu, wybrzmią utwory popularne w okresie międzywojennym, które wykonywała w trakcie swojej kariery inna legendarna polska aktorka - Pola Negri. Na scenie obok Rymarza pojawi się Barbara Rybałtowska i Jarosław Wojciechowski. W drugiej części wydarzenia wszyscy uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć na ekranie niemy film „Bestia” z 1917 roku, w którym wystąpiła Pola Negri. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Orkiestrę Ludwika Sarskiego. Wydarzenie to propozycja dla wszystkich miłośników starego kina i dobrej muzyki w stylu retro.

Bilety na widowisko, które rozpocznie się w sobotę o godzinie 17.00, są dostępne na stronie kinocamerimage.bilety24.pl, lub w kasie kina otwieranej codziennie na pół godziny przed pierwszym seansem. 

Czytany 243 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 wrzesień 2022 10:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama