cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 12 wrzesień 2022 15:04

Serial doczekał się książki! Premiera już za miesiąc!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Serial „Świat według Kiepskich” przez prawie ćwierć wieku kształtował specyficzne poczucie humoru kilku pokoleń Polaków i stał się ponadczasową satyrą obśmiewającą ich wady. Dlatego powstanie książki opowiadającej o kulisach jego realizacji było kwestią czasu. Ten czas właśnie nadszedł i 12 października „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu” trafi do księgarń. Książka powstała we współpracy Wydawnictwa SQN z ATM Grupą S.A. i Telewizją Polsat oraz twórcami i wykonawcami serialu. To pozycja obowiązkowa dla fanów Ferdka, Boczka i tej mendy Paździocha!

 

- Ten sitcom, o rekordowej liczbie odcinków, stał się – czy się to komuś podoba, czy nie – częścią naszej kultury narodowej. Mogli to sprawić tylko ludzie nadzwyczaj zdolni, odważni, obdarzeni niebywałą determinacją. Twórcy dojrzale i szczerze mówią o swoich relacjach, wspominają też tych, którzy odeszli, pozostawiając po sobie pamięć i niebywałe kreacje aktorskie. Historia „Świata według Kiepskich” to również opowieść o Polsce, z całym jej skomplikowanym charakterem, oraz o magii telewizji, która niczym lustro zawsze odbijała kondycję społeczeństwa – pisze we wstępie do książki Nina Terentiew, dyrektor programowa Telewizji Polsat. 

Pomysłodawcami i autorami książki są Jakub Jabłonka i Paweł Łęczuk. „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu” to bogato ilustrowany przewodnik po niezapomnianych scenach, kwestiach, absurdalnych konfliktach i czysto nonsensownych powiedzonkach, którymi przez ponad dwie dekady raczyli nas bywalcy wrocławskiej kamienicy przy ulicy Ćwiartki ¾ i na stałe weszły do języka potocznego. Kto stworzył postaci tak głupie, że aż mądre? Kto pierwotnie miał zagrać Ferdka i Waldusia? Z jakimi reakcjami musieli sobie radzić twórcy po emisji pierwszych odcinków? Dlaczego Bartosz Żukowski odszedł z serialu i jak udało się go namówić na powrót? Na te pytania odpowiadają w książce aktorzy, scenarzyści, reżyserzy i producenci. Nie zabraknie też wzruszających wspomnień poświęconych Krystynie Feldman, Bohdanowi Smoleniowi, Ryszardowi Kotysowi i Dariuszowi Gnatowskiemu, bo pozostaną oni na zawsze w sercach kolegów z planu i w naszej masowej wyobraźni.

Potraficie sobie wyobrazić smak mocnego fulla? Używacie na co dzień powiedzonek w stylu: „kanalia!”, „jełop!” czy „w mordę jeża!”? Jesteście przekonani, że doskonale znacie Świat według Kiepskich? Zajrzyjcie dzięki tej książce na plan serialu, który połączył kilka pokoleń Polaków!

Czytany 275 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 wrzesień 2022 15:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama