cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 12 wrzesień 2022 10:37

Tajemnica legendarnego okrętu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Tajemnica legendarnego okrętu. Produkcja zawalczy o Złote Lwy podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

63 młodych ludzi, owiana sekretem misja i strach ukryty głęboko pod wodą... Odważna załoga nigdy nie powróciła do portu. Co mogło się stać? Jaki spotkał ich los? Pasjonująca tajemnica, która wciąż czeka na rozwiązanie, rozpala wyobraźnię pasjonatów historii od lat. Już od 14 października widzowie będą mogli zanurzyć się w historię, której kulisy odsłania film „Orzeł. Ostatni patrol". Produkcja otworzy tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który startuje już w najbliższy poniedziałek. Zobacz galerię fotosów z filmu!

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł", który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i na zupełnie nowych hipotezach zaginięcia okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut, dobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, laureatka Nagrody za Najlepsze Zdjęcia na FPFF w Gdyni za film Agnieszki Holland „W ciemności".  

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł" wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł" zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp". Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej udało się niezwykle realistycznie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

 „Orzeł. Ostatni patrol" – oficjalny zwiastun

https://youtu.be/cTqyL-yRY6E

Gatunek: wojenny / dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut („Jeszcze nie wieczór", „Wirtualna wojna")

Producent: AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński

Koproducenci: Telewizja Polska S.A., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Gdyńskie Centrum Filmowe, Produkcja Filmów Jacek Bławut

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Film został objęty honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Akcja edukacyjna filmu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Odbudowy Polskiej Państwowości.

Obsada: Tomasz Ziętek („Cicha noc", „Kamienie na szaniec", „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł"), Antoni Pawlicki („Czas honoru" – serial TV, „Katyń"), Tomasz Schuchardt („Kurier", „Miasto 44", „Karbala"), Mateusz Kościukiewicz („Najlepszy", „Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Rafał Zawierucha („Bogowie", „Jack Strong", „Pewnego razu... w Hollywood"), Adam Woronowicz („Kurier", „Zimna wojna", „Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Filip Pławiak („303. Bitwa o Anglię", „Wołyń", „Kamienie na szaniec") i inni.

Czytany 302 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 wrzesień 2022 10:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama