cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 22 sierpień 2022 23:37

ILUZJA sylwetka Agaty Buzek

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Agata Buzek to niewątpliwie jedna z najbardziej uznanych polskich aktorek. Gra nie tylko w naszych rodzimych produkcjach, świetnie radzi sobie także zagranicą. Laureatka wielu nagród w tym „Shooting stars" oraz nagrody na Polskim Festiwalu Filmowym w Gdyni.

 

Już 9 września trafi do kin kolejny film z jej udziałem. "Iluzja" Marty Minorowicz to mistery dramat, w którym Agata Buzek wciela się w postać matki szukającej swojego zaginionego dziecka. 

Agata Buzek zadebiutowała w 1997 roku w filmie „Kochaj i rób co chcesz" Roberta Glińskiego oraz we włoskiej produkcji „La Ballata dei Lavaverti" Petera del Monte. Od początku grała u najważniejszych i z największymi nazwiskami zarówno kina, jak i teatru: Warlikowski, Wajda, Polański, Greenaway, Lankosz, Binoche czy Pattinson, to tylko niektóre z nich. 

Bardzo kocha teatr. Od 2015 roku związana jest z teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, u którego zagrała w wielu przedstawieniach wystawianych w Nowym Teatrze ale też w paryskim Odeonie (2016 „Fedra" u boku Isabelle Huppert) oraz w Operze Garnier (2021 „Ifigenia w Taurydzie"). 

Na swoim koncie oprócz świetnych ról teatralnych ma także mnóstwo filmowych i to zarówno w Polsce, jak i na świecie. Gdzie jako jedna z niewielu polskich aktorek świetnie sobie radzi. W 2013 zagrała jedną z głównych ról w Hollywoodzkiej superprodukcji „The Hummingbird" Stevena Knighta. 

Dwukrotnie blisko współpracowała z Anne Fontaine - zdobywczynią Złotych Lwów w Wenecji - w filmie „Niewinne" oraz „Blanche comme neige". W filmie „High life" Claire Denis zagrała z Juliette Binoche i Robertem Pattinsonem, a w „Pearl" Elsy Amiel z Peterem Mullanem. 

W kolejce na premiery kinowe czekają kolejne zagraniczne produkcje z jej udziałem, m.in. ukraiński film kostiumowy „Dovbousha" Olasa Sanina oraz „Dune Dreams" reżyserowany przez Samuela Douxa. 

Ogromny rozgłos przyniósł Agacie Buzek głośny film „Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka. Za rolę, w którym zdobyła nagrodę na festiwalu MasterCard Off Camera oraz została laureatką nagrody „Orła" dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. To zresztą nie był jej pierwszy Orzeł, w 2010 roku otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki za film "Rewers". Za ten film otrzymała także statuetkę Złotego Lwa w Gdyni. Ma szansę na kolejne nagrody, bowiem "Iluzja", która już we wrześniu wejdzie do kin, pokazywana będzie w tym roku, w konkursie głównym festiwalu w Gdyni. 

Agata Buzek znana jest z tego, że wybiera role bardzo skrupulatnie i przywiązuje do nich szczególną wagę. A rola w filmie "Iluzja" była dla niej na tyle ważna, że aktorka przearanżowała swój kalendarz tak, aby móc zagrać w tej produkcji. 

Debiut fabularny Marty Minorowicz to pełna tajemnic, przejmująca opowieść o sile ludzkiego ducha, próbie radzenia sobie z trudnymi przeżyciami i odkrywaniu siebie na nowo. Grająca główną rolę Agata Buzek, poprzez swoją naturalną duchowość i ezoteryczność, wprowadziła do filmu wyjątkowy klimat noir. 

"Iluzja" w kinach już od 9 września. 

Czytany 248 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 sierpień 2022 23:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama