cinema.pl Artykuły

piątek, 12 sierpień 2022 21:58

Witajcie w rzeźni_weekend z filmami "Hostel"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na planie 600 litrów sztucznej krwi. Zdobywca „Spike TV Scream Awards”, w kategorii „Najbardziej Pamiętne Okaleczenie”. Wzywane pogotowie do mdlejących na pokazach wersji reżyserskiej filmu. Witajcie w świecie horroru „Hostel”, którego wszystkie części pokaże w ten weekend kanał AXN.

 

Jeden z najbardziej krwawych obrazów w dziejach, rozgrywa się… po sąsiedzku, w Słowacji. Wszyscy byli zaskoczeni taką lokalizacją. A najbardziej sami Słowacy i mieszkańcy Bratysławy (choć „Hostel” kręcono w czeskiej Pradze), obok której rozgrywa się krwawa akcja filmu. - „Ten film mnie obraża. Myślę, że wszyscy Słowacy powinni czuć się dotknięci” - opowiadał dla BBC o „Hostelu” słowacki deputowany Tomasz Galbavy. Przedstawicielka słowackiego ministerstwa kultury, Linda Heldichova dodała: - „Posłowie na Słowacji są zgodni, że „Hostel”, którego producentem jest Quentin Tarantino, szkodzi reputacji kraju”. Eli Roth, scenarzysta i reżyser tego makabrycznego obrazu, odpowiedział politykowi: - „Nie martw się. Było siedem masakr piłą mechaniczną w Teksasie (chodzi o film Teksańska masakra piłą mechaniczną), a ludzie nadal jeżdżą do tego stanu. To tylko film!”.

 

Quentin Tarantino wyprodukował obraz, określany na portalu filmowym filmweb.pl: „Witajcie w rzeźni”. Historia o dwóch backpackersach, trafiających podczas zwiedzania Europy do tytułowego hostelu, w którym są kuszeni przez piękne kobiety, rozgrywa się w piwnicy tak strasznej, że Eli Roth słuchał kwartetu smyczkowego podczas zdjęć. Dzięki temu mógł kręcić swój horror w „ludzkich” warunkach. Przedstawiciele Elitarnego Klubu Łowieckiego, za odpowiednią opłatą, mogą w tej piwnicy spełniać swoje najbardziej chore, nieludzkie fantazje. Właścicielki hostelu odurzają turystów i sprzedają myśliwym. Wyobraźnia oprawców w zadawaniu bólu nie zna granic. Hostel i jego kolejne dwie części, wymienia się jednym tchem obok najbardziej krwawych obrazów gore jak Cannibal Holocaust czy właśnie Teksańska masakra piłą mechaniczną.

 

Na inspirację prawdziwymi wydarzeniami w filmie powoływał się Eli Roth. Wpadł na swój makabryczny pomysł, serfując po Internecie. Zabłądził na mroczną, tajską stronę, na której za wysoką opłatą, oferowano mordercze wakacje w torturowaniu i zabijaniu ludzi. Reżyser podzielił się odkryciem z Quentinem Tarantino. Nie wiadomo jednak czy była to strona z prawdziwymi usługami czy tylko czyjaś chora produkcja wirtualna, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Hostel zarobił 80 mln dol. przy budżecie 5 mln dol. Wśród jego fanów powstały specjalne rankingi, punktujące np. najbardziej makabryczne zgony w Hostelu. Wystarczyły cztery pierwsze dni emisji pierwszej części filmu w USA, by producenci podjęli decyzję o nakręceniu drugiej i trzeciej części. W pierwszej wersji debiutu, scenariusz kończył się zabiciem pięcioletniej córki jednego z oprawców. Zmieniono to, bo sami producenci mówili reżyserowi, że jest to zbyt brutalne. W części drugiej i trzeciej jest już tylko gorzej, czyli dla fanów horrorów lepiej. A recenzje po tych obrazach często sprowadzają się do ostrzeżenia: „Dla widzów o silnych żołądkach”.

 

Film Hostel w piątek 12 sierpnia o godz. 22:30 w AXN

Premiera filmu Hostel 2 w sobotę 13 sierpnia o godz. 22:20 w AXN

Film Hostel 3 w sobotę 13 sierpnia o godz. 00:20 w AXN

Czytany 467 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2022 21:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama