cinema.pl Artykuły

czwartek, 04 sierpień 2022 18:56

Jeśli czujesz się INNY, to znaczy, że jesteś WYJĄTKOWY!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Porywająca animowana komedia przygodowa o tym, że jeśli czujesz się INNY, to znaczy, że jesteś WYJĄTKOWY!

 

Jeśli lubisz Indianę Jonesa, pokochasz Kurozająca!

Poznajcie jedynego w swoim rodzaju, pół kurczaka, pół zająca, bohatera, który skradnie Wam serca: oto Kurozając! Jako niemowlę znaleziony w dzikiej dżungli i przygarnięty przez słynnego zajęczego podróżnika Króla Karola dorastał marząc o wielkich przygodach. Teraz jako młodzieniec gotów jest podjąć każde wyzwanie, żeby udowodnić światu, że nawet ktoś tak nietypowy może zostać bohaterem. Początki nie są łatwe, bo prawdę mówiąc Kurozając jest jeszcze ciut nieopierzony i potyka się o własne nogi, ale nadrabia ambicją i entuzjazmem. Wkrótce jednak przygoda sama go znajduje. Oto największy wróg Króla Karola ucieka z zamkowego lochu i rusza na poszukiwania magicznego Chomika Ciemności, w którym drzemie wielka moc. Kurozając wie, że kto pierwszy znajdzie Chomika, ten przejmie władzę w królestwie. Dlatego wraz ze swym wiernym acz ciut powolnym kompanem – żółwiem Abem oraz bezczelną i uroczą mistrzynią sztuk walki – skunksicą Meg, Kurozając wyrusza w niesłychanie ryzykowną podróż.

O FILMIE

Medium filmowe pozwala snuć historie o niekonwencjonalnych postaciach spełniających na oczach widzów swe marzenia, dlaczego więc nie opowiedzieć o perypetiach pół kurczaka, pół zająca? Czyniąc tak nietuzinkowego jegomościa bohaterem ratującym całe królestwo, twórcy „Kurozająca i zagadki Chomika Ciemności” otworzyli dziesiątki ciekawych furtek fabularnych i narracyjnych. Zdecydowali się opowiedzieć historię o inności, która okazuje się być warta zachodu, bo w świecie, w którym wszyscy są zwyczajni, tylko ci niezwyczajni mają to coś, co powoduje, że jednostki mogą realnie zmieniać świat. Powstał efektowny międzypokoleniowy film przygodowy.

 

Wszystko zaczęło się w 2018 roku wraz ze scenariuszem napisanym przez Dave’a Collarda i rozwijanym przez Keitha Goldberga. Główny bohater, pół kurczak, pół zając, został powołany do życia w komiksach Chrisa Grine’a. Producent Matthieu Zeller twierdzi, że z miejsca zakochał się w tej koncepcji, zauważając w niej potencjał nie tylko na pojedynczy film, ale całą serię fantastycznych filmowych opowieści. Kurozając jest naiwny, nie radzi sobie zbyt dobrze w życiu, jednak marzy mimo wszystko o byciu podróżnikiem, a wiemy przecież doskonale, że kino jest od spełniania marzeń. Ekranowa przygoda będzie dla naszego uszasto-pierzastego bohatera prawdziwym wyzwaniem, w trakcie którego otworzy się na świat i nauczy lepiej samego siebie. Zyska też dwójkę wyjątkowych przyjaciół, żółwia Abe’a i skunksicę Meg.

 

Wyreżyserowany przez Benjamina Musqueta i Bena Stassena „Kurozając i zagadka Chomika Ciemności” to projekt, w którym znakomicie połączono trzy główne składniki wybornego kina familijnego. Po pierwsze, efektowna przygoda. Po drugie, dużo serca, empatii, pozytywnych emocji. Po trzecie, pierwszorzędna komedia, w której gag goni gag, ale humor nie przesłania tego, co najważniejsze – relacji między postaciami. Był to dodatkowo najambitniejszy projekt studia nWave, zarówno z perspektywy artystycznej, jak i technicznej, bo „Kurozając i zagadka Chomika Ciemności” powstał w 3D, a prace nad filmem trwały ponad trzy lata. Dwieście osób spędziło w tym czasie ponad trzysta tysięcy godzin, by przenieść tę ambitną wizję na ekrany kin! Wizualnie opowieść o przygodach Kurozająca, Abe’a i Meg zainspirowały zarówno klasyki animowanego kina z Ameryki Północnej i Europy, jak i tradycje japońskiego anime.

 

O POSTACIACH

 

Żaden szanujący się film animowany nie obędzie się bez mocnych, wielowymiarowych postaci, za pomocą których twórcy przekazują swe założenia, ale które żyją na ekranie własnym życiem. Tak się zresztą składa, że to właśnie zapisane w scenariuszu postaci stały się dla współreżysera Benjamina Mousqueta główną inspiracją „Zakochałem się w tych bohaterach, uwierzyłem w nich, poczułem wobec nich różne emocje. Wszystkie postaci są wyraziste i wyjątkowe, dlatego łatwo się z nimi utożsamić, łatwo im kibicować. Dla mnie najważniejsze są zawsze relacje między postaciami, bo jeśli postaci nie działają, najlepsza nawet historia stanie się na ekranie płaska. Kurozając, Abe, Meg, Król Karol czy złoczyńca Zadra: każde z nich jest fajne nie tylko samo w sobie, ale również jako część unikatowej grupy, jakiej w kinie jeszcze nie widzieliście”.

 

Jest trzech głównych bohaterów – Kurozająca, Abe’a i Meg. Wszyscy są outsiderami i skrywają w głębi serc różne traumy. Najpierw uczą się sobie wzajemnie ufać, a następnie nawiązują więź opartą na przyjaźni i empatii. Uzupełniają się, nie tracąc swej indywidualności i wyjątkowości, a zarazem są odzwierciedleniem lęków i oczekiwań młodych ludzi, którzy chcą z jednej strony przeżywać wielkie przygody, lecz z drugiej poznawać siebie, kształtować własną tożsamość w odbiciu tożsamości innych. Dowiadując się więcej o swoich kompanach, Kurozając, Abe i Meg lepiej zaczynają rozumieć swoje miejsce w otaczającym świecie. Gdy na ekranie pojawia się napis „Koniec”, cała trójka jest bardziej świadoma swoich emocji i potrzeb. Widzowie również.

 

Kurozając

 

Kurozając to osobnik ze wszech miar wyjątkowy. Urodził się pół kurczakiem, pół zającem, i  wiele w życiu przeszedł. Został porzucony w dzikiej dżungli, gdy był zaledwie niemowlęciem, jednakże został uratowany przez nieustraszonego zajęczego podróżnika Króla Karola, władcę rozległego zwierzęcego królestwa. Kurozając marzy, by pójść w ślady swego przybranego ojca i zostać członkiem Królewskiego Stowarzyszenia Podróżników, jednakże na przeszkodzie staje raz za razem jego ogólna ślamazarność. Choć ukrywa kurze pióra i nóżki pod skórzaną kurtką, kapeluszem Indiany Jonesa i dobrze dopasowanymi butami, Kurozając jest wciąż zbyt naiwny, by radzić sobie z nieprzewidywalnością życia podróżnika. Ale gdy jego wujek Zadra wyrusza na poszukiwania mitycznego Chomika Ciemności, grożąc przejęciem władzy w królestwie Karola, Kurozając nie waha się ani chwili. Wraz z wiernym kompanem Abem oraz uroczą Meg wyrusza na przygodę, która odmieni jego życie. Nasz bohater nauczy się, że musi najpierw zrozumieć siebie, by móc współpracować z innymi. Stawką jest dobrobyt całego królestwa!

 

Abe

 

Wierny sługa Kurozająca, a także jego najlepszy przyjaciel. Zawsze chętnie wyrusza z nim do Królewskiej Biblioteki, gdzie nasz mieszany bohater pochłania godzinami kolejne literackie przygody. Abe ma zaskakująco sarkastyczne poczucie humoru i nie jest mistrzem prędkości – co nie powinno dziwić w przypadku żółwia! Jest jednak stworkiem uczynnym oraz nad wyraz opiekuńczym, co idzie w parze z jego wiedzą i doświadczeniem, z których Kurozając ochoczo korzysta. Nie zmienia to faktu, że gdy jego Kurozając proponuje mu wyruszenie na ekscytującą i niebezpieczną wyprawę w poszukiwaniu Chomika Ciemności, Abe zgadza się z ociąganiem. Wie, że może nie sprostać wyzwaniu, a nie chciałby zawieść przyjaciela. Tym bardziej, że łączy go z Kurozającem nie tylko obecna więź, ale także skrywana przeszłość – Abe urodził się bez skorupki i przez długi czas nie mógł znaleźć swego miejsca w świecie, czując się odmieńcem.

 

Meg

 

Meg to urocza skunksica i rasowa podróżniczka, której żadne stwory i przeszkody niestraszne – zwłaszcza, że dziewczyna jest też mistrzynią sztuk walki. Odważna, przebojowa, rezolutna, empatyczna, nie daje sobie w kaszę dmuchać. Gdy spotyka Kurozająca i Abe’a, zgadza się być dla nich przewodniczką. Czuje, że za długo była sama na tym świecie. Bo przecież każdy wie, że w kupie raźniej, a drużyna zawsze poradzi sobie lepiej od jednostki. Meg spełnia zarazem swe dziecięce marzenie o przemierzeniu świata wzdłuż i wszerz. Okazuje się świetną partnerką dla przestraszonych nieprzewidywalnością swej przygody Kurozająca i Abe’a, dzieli się z nimi doświadczeniem, pomaga przełamywać lęki. Dlaczego wybrała ich? Łączą ich doświadczenia z dzieciństwa. Meg była wyśmiewana za to, że nie pachniała tak, jak inne zwierzaki. Wie, co znaczy być wyrzutkiem, zna ból społecznego odrzucenia. Tyle że przeciwnie do Kurozająca i Abe’a, nauczyła się radzić sobie z negatywnymi emocjami – i przekuwać je na swoją korzyść.

 

Król Karol

 

Przybrany ojciec Kurozająca jest z jednej strony uczciwym, sprawiedliwym oraz uwielbianym przez wszystkich władcą, a z drugiej legendarnym podróżnikiem. W trakcie jednej ze swoich ekscytujących i ryzykownych przygód znalazł Kurozająca. Poruszony niewinnością malucha zabrał go ze sobą i uczynił swoim synem. Wychował go na najlepszą wersję zwierzaka, na jaką potrafił. Mimo że wyjaśniał mu wiele razy, że właśnie jego odmienność czyni go wyjątkowym, nie był w stanie opanować lęków Kurozająca. Gdy Karol musi wyruszyć na kolejną ryzykowną wyprawę, by bronić królestwa przez chciwością i chorymi ambicjami swego brata, Kurozając chce mu towarzyszyć. Karol nie wyraża zgody, nie chce narażać go na niebezpieczeństwo, nie zdaje sobie jednak sprawy z jego uporu oraz z drzemiącego w przybranym synu potencjału. 

 

Zadra

 

Jeśli uznać, że dobre kino przygodowe potrzebuje wyrazistych bohaterów, z którymi łatwo się widzowi utożsamić, należy przyznać, że każdy taki bohater potrzebuje wyrazistego złoczyńcy. W „Kurozającu i zagadce Chomika Ciemności” jest nim Zadra, brat Króla Karola i… wujek Kurozająca. Towarzyszył Karolowi tamtego dnia, gdy władca znalazł malutkiego Kurozająca. Próbował wybić mu z głowy pomysł adoptowania dziwacznie wyglądającego zająca. Widział w nim już wtedy rywala do tronu. Życiowym celem Zadry jest bowiem kumulowanie władzy. On władzą oddycha, tylko o władzy myśli. Problem w tym, że jego ojciec wybrał następcą nie jego, lecz Karola. Zadra zrobi wszystko, by wyrównać rachunki, jest cynicznym manipulantem, który nie uznaje żadnych zasad poza tymi, które mogą mu przynieść profity. Jeśli uda mu się odnaleźć Chomika Ciemności, zasiądzie w końcu na tronie. 

 

Świnki

 

Tylko nie mówcie Świnkom, że wyglądają jak różowe pianki – bardzo łatwo urazić ich uczucia! Te różowiutkie i zabawne stworzonka mają wszystkie atrybuty klasycznych świnek, tyle że… nie zawsze tam, gdzie należy ich się spodziewać. Warto wspomnieć o zakręconych ogonkach, które wyrosły im… na głowach. Mieszkają one w bambusowej dżungli, poruszają się w dziwnie matematyczny sposób i działają tak, że trudno się nie uśmiechnąć. Świnki uznały za swe bóstwo kamień, a ich władca, wrogi wszelkiej odmienności, zamierza złożyć Kurozająca, Meg i Abe’a w ofierze. Świnki nie są wyjątkowo lotnymi zwierzakami, ale prawda jest taka, że potrafią być niebezpieczne. Pokonanie ich będzie wymagało od naszych bohaterów ogromnej kreatywności!

Czytany 91 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 sierpień 2022 19:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama