cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 01 sierpień 2022 23:32

PRZEŻYĆ - premiera na MOJEeKINO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Przeżyć” w atrakcyjny sposób łączy film dokumentalny i animowany, aby przywołać intymną historię, w wyraźnie zarysowanym kontekście historycznym. To także odyseja tysięcy migrantów, którzy musieli uciekać z Afganistanu na kilka lat przed ostateczną klęską Związku Radzieckiego w 1989 roku, roku przełomowym, naznaczonym również upadkiem muru berlińskiego. Warto zwrócić uwagę na włączenie do filmu materiałów archiwalnych, pozwalających na skonstruowanie, równolegle do indywidualnych przeżyć, bardziej ambitnej relacji historycznej.

 

Duński filmowiec Jonas Pohen Rasmussen opowiada prawdziwą historię swojego przyjaciela. Interesujące jest to, jak rytm filmu i jego ciągłe skoki czasowe są tu wyznaczane przez przepływ pamięci Amina, bohatera, który odsłania swoje najbardziej intymne wspomnienia, by w osobisty sposób odnieść się do własnej wizji wojny, niepokojów rodzinnych spowodowanych przymusowymi przesiedleniami, a także niepokojącego doświadczenia wewnętrznego wygnania jako młodego człowieka zmuszonego do ukrywania swojej tożsamości seksualnej w muzułmańskim kraju.

Oczami Amina na przestrzeni dwóch dekad przymusowego wygnania, obserwujemy losy rodziny na skraju rozpadu i nieodwracalnego zniechęcenia, a mimo ogromu ograniczeń, wielką zdolność do adaptacji w bardzo niepomyślnych okolicznościach.

Aspekt konfesyjny tej opowieści i nowatorskie introspekcyjne świadectwo niewątpliwie przyczyniło się do zdobycia przez film Głównej Nagrody Jury na zeszłorocznym festiwalu Sundance oraz wyróżnień na Millennium Docs Against Gravity.

 

 

Link do filmu: https://www.mojeekino.pl/film/vod.1658-przezyc

FB wyd: https://fb.me/e/1oR7dxNhR

Zwiastun: https://youtu.be/0Lvz30nz0Pw

Dystrybucja w Polsce: Against Gravity: https://www.againstgravity.pl/films/flee

Flugt 2021 Dania, Francja, Szwecja, Norwegia, USA, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania dokumentalny, animowany, Against Gravity 89 min ścieżka dźwiękowa: duńska

obsada: Daniel Karimyar, Fardin Mijdzadeh, Milad Eskandari, Belal Faiz

reżyseria; Jonas Poher Rasmussen

scenariusz: Jonas Poher Rasmussen, Amin Nawabi

muzyka: Uno Helmersson

Czytany 181 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 sierpień 2022 23:34

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama