cinema.pl Artykuły

czwartek, 28 lipiec 2022 22:37

Kino wraca na Rynek Nowomiejski w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE 5 sierpnia zainauguruje działalność Kina CAMERIMAGE. Będzie to nowe miejsce na kulturalnej mapie Torunia, w którym miłośnicy sztuki filmowej znajdą najważniejsze dzieła w historii kina, nowości filmowe, ale też ambitne, artystyczne kino. Organizatorzy kina, korzystając z doświadczeń i kontaktów zdobytych w trakcie organizacji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, chcą stworzyć miejsce niezwykłe, w którym filmowe akcenty i wystrój kina, będą doskonale komponować się ze starannie wyselekcjonowanym programem. Kino CAMERIMAGE ma stać się miejscem żywym, w którym nie tylko ogląda się filmy, ale także o nich rozmawia.

 

Obok bieżącego repertuaru w kinie organizowane będą spotkania z twórcami, przeglądy, retrospektywy twórczości i wydarzenia, które sztukę audiowizualną łączą z innymi środkami artystycznego wyrazu. Swoją działalność Kino CAMERIMAGE rozpocznie od projekcji filmowej klasyki. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć ponadczasowe arcydzieła, odrestaurowane przez wytwórnię Warner Bros. W pierwszym tygodniu działalności kina będą to filmy „Casablanca", „Tramwaj zwany pożądaniem", „Buntownik bez powodu" i „Imperium słońca". Jeszcze w sierpniu Kino CAMERIMAGE odwiedzi też uznany reżyser Lech Majewski, by zaprezentować swój najnowszy film „Brigitte Bardot Cudowna". To jednak tylko przedsmak tego co czekać będzie kinomanów w kolejnych miesiącach. Program kina, który będzie na bieżąco uzupełniany, można śledzić na stronie www.kinocamerimage.pl. Bilety na wydarzenia organizowane przez Kino CAMERIMAGE będzie można zakupić zarówno w serwisie internetowym jak i przed wydarzeniami w kasie kina. Organizatorzy Kina CAMERIMAGE, wraz z rozwojem programu kina, planują również uruchomienie w ogólnodostępnym miejscu samoobsługowego biletomatu. 

Kino CAMERIMAGE mieści się w dawnym zborze ewangelickim, usytuowanym w centralnym miejscu Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Budynek należy do Fundacji Tumult, która zakupiła go ponad trzydzieści lat temu, gdy obiekt znajdował się w stanie kompletnej ruiny. Dzięki staraniom Fundacji obiekt odzyskał dawną świetność, za sprawą gruntownych i kompleksowych zabiegów konserwatorskich.  W budynku swoją siedzibę ma aktualnie także Europejskie Centrum filmowe CAMERIMAGE. Powrót kina na Rynek Nowomiejski ma także wymiar symboliczny. Początki kina w Toruniu sięgają roku 1907, kiedy to zaledwie kilkadziesiąt metrów od siedziby Kina CAMERIMAGE, przy Rynku Nowomiejskim otwarto pierwsze toruńskie kino- Kino Corso. 

Utworzenie nowego kina studyjnego możliwe jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Czytany 300 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama