cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 18 lipiec 2022 20:31

Historia ludzi błądzących w labiryncie szarej Warszawy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Poruszająca opowieść o ludziach w czasach niestabilnych związków, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych i taniego wina. Dramat na podstawie książki Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Terpińskiej („Najpiękniejsze fajerwerki ever”) zadebiutował w serwisie PREMIERY CANAL+.

 

Rap-musical o życiu w warszawskich blokach i niemocy komunikacyjnej ich mieszkańców.

W rolach głównych: Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Koleśnik, Marek Kalita i Sebastian Fabijański.

Film uznany za odkrycie roku na festiwalu filmowym w Gdyni. Łącznie otrzymał pięć nominacji, z czego cztery zaowocowały statuetkami.

INNI LUDZIE to zdecydowanie jedno z mocniejszych uderzeń zeszłorocznego festiwalu filmowego w Gdyni. Scenariusz pełnometrażowego debiutu Aleksandry Terpińskiej powstał na podstawie powieści Doroty Masłowskiej o tym samym tytule. Film opowiada hipnotyzującą opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi żyjących w czasach rozpadu więzi i dożywotnich kredytów. Ludzi błądzących w labiryncie pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy.

W filmie przedstawione są przeplatające się ze sobą losy czworga bohaterów: Kamila, Anety, Iwony oraz Maćka. Różni ich od siebie status społeczny i ekonomiczny. Każde z nich przedstawia inne oblicze stereotypowej Polski. Kamil (znakomity Jacek Beler nagrodzony za tę rolę w Gdyni) mieszka w blokowisku w małym mieszkaniu wraz z nadużywającą alkoholu matką i przyrodnią siostrą. Jego największym marzeniem jest wydanie własnej płyty, ale sytuacja życiowa mu na to notorycznie nie pozwala. Operator odłącza telefon z powodu nieopłaconych rachunków, sąsiadka regularnie donosi na niego policji, a tramwaj, do którego wsiada, jedzie nie w tę stronę. Podczas zakupów w drogerii chłopak poznaje pracującą tam Anetę (Magdalena Koleśnik). Pochodzi z małego miasta, dokąd wraca jedynie na święta, podczas których zderza się z pytaniami o związek, pracę, plany na przyszłość i powrót w rodzinne strony. Młodzi spotykają się ze sobą, ale nie można nazwać tego miłością. W tym świecie ludzie jedynie wykorzystują okazję do wyładowania erotycznego napięcia.

Iwona (Sonia Bohosiewicz) i Maciek (Marek Kalita) są zamożnym małżeństwem. Poruszają się prestiżowym Volvo prosto z salonu, choć wziętym jedynie na próbę. Parę łączy wspólne dziecko, kredyt we frankach i wielkie mieszkanie. Syna wychowują razem, ale żyją właściwie osobno. Nie mają wspólnych tematów do rozmów ani zainteresowań, dodatkowo wciąż się zdradzają. Oboje przechodzą przez kryzys wieku średniego. Brak decyzji o rozwodzie argumentują dzieckiem, ale przede wszystkim pozostałymi do spłacenia ratami.

INNI LUDZIE zostali docenieni przez krytyków za swą oryginalność w podejściu do klasowej satyry, wierność nastrojowi prozy Masłowskiej i świetny rytm. Produkcja ta jest nietypowa i intrygująca, ponieważ aktorzy przez cały film rapują napisane przez Masłowską wewnętrzne monologi z zaledwie kilkoma przerwami na standardowy dialog.

Film INNI LUDZIE jest już dostępny do obejrzenia w serwisie PREMIERY CANAL+.

Czytany 223 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 lipiec 2022 20:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama