cinema.pl Artykuły

niedziela, 26 czerwiec 2022 22:17

Serialowy thriller w duchu nordyckich kryminałów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na nowo powstałej platformie RED GO można już oglądać pierwszy sezon Labiryntu, serialu nawiązującego swoją formułą i atmosferą do najlepszych wzorców skandynawskiego kryminału.

 

Seria morderstw wstrząsa mieszkańcami Moraw. Ginie lokalny polityk, zamordowany na wzór średniowiecznych praktyk tortur, a jego ciało zostaje odnalezione w dość niepokojącej scenerii. Policja rozpoczyna poszukiwania sadystycznego sprawcy. Korzenie tej skomplikowanej sprawy sięgają innego przypadku – morderstwa młodej dziewczyny ze Słowacji, która zginęła w podobnie tajemniczy sposób jak Karas. Sprawę dostaje dwójka śledczych o odmiennych charakterach. Są to Czech, detektyw Michal Remes (Jiří Langmajer), na którego życie prywatne negatywnie wpływa niezbyt stabilna sytuacja osobista, oraz Tamara Berkyová (Zuzana Kanócz), policjantka z Bratysławy, Nie potrafiąca komunikować się z otoczeniem bez uprzedzeń? . Tak rozpoczyna się Labirynt, jeden z najbardziej wciągających czeskich seriali ostatnich lat, którego popularność przekroczyła granice Czeskiej Republiki.

– W Czechach wciąż pokutuje myślenie, że nie da się u nas zrobić dobrego thrillera detektywistycznego. To duży błąd, „Labiryntem” chcemy udowodnić, że jest inaczej. Jako reżyser lubię ryzykować, sprawdzać się w nowych rejonach kinematografii, pokazywać, że możemy jako Czesi świetne kino gatunkowe i sprawiać, że publiczność nie będzie zażenowana efektem. Wcześniej nakręciłem m.in. „Oszustwa diabła” i „Zaginione wrota”, którymi udowodniłem, że sprawdzam się jako twórca kryminałów – mówi Jiří Strach, reżyser Labiryntu. I dodaje: – „Labirynt” łączy cechy thrillera i kryminału, choć osobiście nie chciałbym etykietować go jako serialu czysto w stylu nordyckim. Nie poszliśmy drogą zwykłego kopiowania czegokolwiek. Kino czeskie ma swoją wyjątkowość i tradycję, swoich twórców. Nasz styl jest autentyczny, niepowtarzalny. Nie interesuje nas w pierwszej kolejności forma, interesuje nas treść. Dopiero, kiedy postawimy na treść, decydujemy jaką przyjmie ona ostatecznie formę

Jiří Strach jest jednym z najpopularniejszych czeskich reżyserów, tworzących zarówno dla kina, jak i telewizji. Jego najpopularniejszym filmem jest komedia familijna „Anioł Pański” z 2005 roku, znany także widzom w Polsce.

Labirynt to produkcja popularna nie tylko w Europie. Dwa pierwsze sezony mogli zobaczyć telewidzowie z Japonii. Telewizja Czeska na targach w Cannes zawarła umowę na remake serialu z producentami z Niemiec i Holandii. Labirynt nie jest pierwszym przebojem z Czech, który można oglądać na platformie RED GO. Od zeszłego tygodnia dostępne są też Lata 90. - największy frekwencyjny hit Czeskiej Telewizji w XXI w.

Pierwszy sezon serialu Labirynt – już dostępny na platformie Red GO: www.redgo.film Sezon drugi będzie mieć premierę 1 lipca, a trzeci  15 lipca.

Czytany 270 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 26 czerwiec 2022 22:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama