cinema.pl Artykuły

czwartek, 23 czerwiec 2022 22:08

Premiera kinowa koprodukcji TVP

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W piątek, 24 czerwca TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin film „Samiec Alfa”. Autorski film Katii Priwieziencew i Igora Priwieziencewa wpisany jest w konwencję czarnej komedii, która w przewrotny sposób opowiada o mechanizmach działania coachingów osobowych. To obraz współczesnego świata, w którym szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. W rolach głównych występują: Mirosław Haniszewski, Adam Bobik, Tomasz Schuchardt, Krzysztof Stroiński, Piotr Trojan, Konrad Eleryk, a gościnnie: Wiesław Komasa, Sebastian Perdek, Łukasz Lotek Lodkowski i Antoni Królikowski.

 

Pięciu mężczyzn spotyka się na kursie samorozwoju prowadzonym przez charyzmatycznego coacha (Mirosław Haniszewski), który obiecuje, że naprawi ich relacje z partnerkami. Jednak kontrowersyjne metody samozwańczego specjalisty stawiają ich życie na głowie, co prowadzi do serii zabawnych, a niekiedy mrożących krew w żyłach konsekwencji.

„Samiec Alfa” miał światową premierę na zeszłorocznym International Film Festival of India (Goa). W 2022 roku otrzymał Główną Nagrodę Golden Camel za reżyserię na Jaipur International Film Festival, prezentowany był również na: Nyskim Festiwalu Filmowym (Nysa) oraz Fantaspoa – International Fantastic Film Festival (Porto Alegre). W tym roku „Samiec Alfa” zaprezentowany zostanie również na Social World Film Festiwal (Vico Equense) oraz jest jednym z faworytów jednego najważniejszych festiwali filmowych w USA – Cinequest Film and Creativity Festival (San Jose). „Samiec Alfa” wejdzie do kin w Norwegii, Belgii oraz innych państw europejskich. 

 

„Samiec Alfa” w polskich kinach od piątku, 24 czerwca

Film otrzymał również wiele pochlebnych recenzji zagranicznych krytyków na gatunkowych festiwalach filmowych. 

 

 

To inteligentna satyra, która porusza poważniejsze tematy. (…) Doskonałe połączenie humoru i grozy oraz elegancka, stylowa satyra. (…) Film na czasie.

Brian Fanelli, HorrorBuzz.com

 

W ostatnich latach powstało wiele ponurych filmów o zbliżonej tematyce, dlatego miło jest zobaczyć podejście z humorem i pewną dozą sympatii dla wszystkich bohaterów.

Eye for Film, Jenny Kermode

 

To znakomicie skonstruowana komedia, która przedstawia pranie mózgu oraz umiejętności tworzenia farsy z tego przebiegłego systemu manipulacji. (…) Sylwetki każdego z bohaterów są doskonale wykreowane, a każdy z nich ma swoje pięć minut, by pokazać swoje komediowe umiejętności. (…) To filmowy klejnot, do którego widzowie będą wracać. Żartobliwe nawiązania do kwestii kulturowych nie dotykają nikogo poza tymi, których piętnują i wyśmiewają z bezlitosnym i inteligentnym komizmem. (…) Konstrukcja filmu pod każdym względem dąży do poprawienia humoru.

Adam Symchuk, Grimoire of Horror

 

Charyzmatyczny przywódca – Mirosław Haniszewski, wypełniający każdą przestrzeń filmu – jest  wariatem, a gdy dzień zamienia się w noc, wyłania się jego przebiegły cel.

Andy Myers, The Mercury News

 

 

Kreacja filmowego lidera to majstersztyk, który przeraża i śmieszy zarazem.

Derek McCaw, Fanboy Planet

 

Twórcy filmu flirtują z przyzwyczajeniami odbiorczymi, wchodzą także w dyskurs dotyczący uwarunkowań płci. Kim jest dzisiaj facet, tytułowy „Samiec Alfa”, jakie ma potrzeby, i na ile określenie „słaba płeć” zdewaluowało się i skompromitowało? (…) Filmowy maczyzm, męskość, zawstydzenie, niepewność swoich możliwości to jawa we śnie, a może już wręcz sam sen? (…) W konwencji niezobowiązującej komedii udaje się w filmie przemycić pytania serio, pytania jak dotąd, bez odpowiedzi.

Łukasz Maciejewski, Interia

Czytany 155 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 czerwiec 2022 22:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama