cinema.pl Artykuły

środa, 15 czerwiec 2022 19:10

Dokument Moniki Proby nagrodzony w Norwegii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Lata świetlne" Moniki Proby wracają z 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii ze Złotym Krzesłem - nagrodą dla najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie krótkich metraży. Wyróżnienie to pozwala produkcji Studia Munka SFP ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

 

Organizowany od 1978 roku Kortfilmfestivalen jest drugim najstarszym festiwalem filmowym w Norwegii. Odbywającej się w Grimstad imprezie od początku przyświeca idea popularyzacji kina krótkometrażowego oraz dzielenia się filmowymi doświadczeniami. Dla organizatorów najważniejsze jest budowanie mostów i przekazywanie kompetencji między kolejnymi pokoleniami filmowców. Na program festiwalu składają się konkursy filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz teledysków, a pokazom towarzyszą rozmowy z twórcami, koncerty oraz liczne seminaria i dyskusje branżowe.

W tegorocznym Konkursie Krótkich Filmów Dokumentalnych zaprezentowano 27 dokumentów z całego świata. Obok produkcji Studia Munka widzowie mogli obejrzeć filmy m.in. z Kolumbii, USA, Iranu, Iraku, a także Hiszpanii, Włoch, Czech i oczywiście Skandynawii. Jury w składzie: selekcjoner Sundance Film Festival Ash Hoyle, reżyserka filmów krótkometrażowych Odveig Klyve, menedżerka Op-Docs Christine Kecher, holenderska reżyserka kina eksperymentalnego Corinne van Egeraat oraz scenarzysta Jonas Brenna zdecydowało się przyznać Złote Krzesło Monice Probie za delikatną i kompleksową obserwację wiary, humoru i ciepła w obliczu dysharmonii między miłością a tradycją, niezapomnianych i oddanych wierze bohaterów oraz reżyserską konsekwencję.

W filmie powstałym w Studio Munka w ramach programu Pierwszy dokument reżyserka Monika Proba przygląda się historii Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Zamiast wrócić jako ksiądz na rodzinną białoruską wieś, Witalij decyduje się mieszkać z przyjacielem, z którym tworzy prywatny mikrokosmos na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.

Norweska nagroda dla filmu oznacza, że Studio Munka po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych będzie mogło zgłosić obraz Moniki Proby jako oscarowego kandydata w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

Światowa premiera „Lat świetlnych" odbyła się w maju 2021 roku na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film otrzymał Wyróżnienie Jury w Konkursie polskim. Dokument otrzymał również Wyróżnienie Jury na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film". W kwietniu 2022 roku znalazł się zaś w gronie siedmiu tytułów nominowanych do prestiżowej nagrody Doc Alliance wyłanianej przez sieć europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

Producentami "Lat świetlnych" z ramienia Studia Munka są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentki i producentki wykonawcze to Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec i Daria Zienowicz ze SQUARE Film Studio. Program Pierwszy dokument finansowany jest ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Czytany 294 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 czerwiec 2022 19:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama