cinema.pl Artykuły

środa, 15 czerwiec 2022 18:00

Ukraińscy twórcy apelują: przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W środę delegacja reprezentująca ukraińskich twórców i sektor kultury udała się do Brukseli. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na obecną sytuację artystów w ich kraju. 

 

W spotykaniu z obecnymi oraz przyszłymi prezydencjami UE, posłami do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej wzięli udział reprezentanci ZAiKS-u. Polskie Stowarzyszenie od pierwszych dni konfliktu aktywnie wspiera ukraińskich twórców i twórczynie. 

ZAiKS w sposób szczególny poczuwa się do niesienia pomocy naszym wschodnim sąsiadom. 

Z racji wieloletnich, bliskich relacji z Ukrainą, Stowarzyszenie jest także naturalnym liderem działań pomocowych prowadzonych w imieniu międzynarodowej społeczności artystów. 

– Dzięki funduszom zebranym przez światową społeczność twórców możemy pomagać tym z ukraińskich artystów, którzy aktualnie przebywają w Polsce. Prowadzimy też własne programy pomocowe. Wszystko po to, aby pomóc przetrwać ukraińskiej kulturze ten szczególnie ciężki dla niej czas – powiedział Jan Młotkowski, Doradca ds. kontaktów międzyinstytucjonalnych ZAiKS-u i przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Komunikacji Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC. 

Ukraińscy artyści, pogrążeni w chaosie, cierpieniu i trudnościach związanych z wojną, która dramatycznie wpływa na ich życie, przedstawili decydentom UE swoje świadectwa. Wyrazili nadzieję, że Europa nadal będzie po stronie ukraińskich artystów i nie zaprzestanie ich wspierać w nadchodzących miesiącach. – Właśnie artystom zawdzięczamy to, że Ukraińcy mówią dziś po ukraińsku i zdecydowanie oddzielają się od Rosji. To właśnie twórcy przekażą istotę ukraińskości następnym pokoleniom. Dlatego naszym wielkim obowiązkiem jest robić wszystko, co w naszej mocy, by im pomagać i ich wspierać – powiedziała Agnieszka Kulczycka, wydawczyni muzyczna, członkini ZAiKS-u . 

Ukraińscy twórcy poprosili też decydentów UE, by ułatwili integrację ukraińskiego sektora kultury z europejskim. Wprawdzie dziś wielu artystów zmuszonych zostało do porzucenia swojego dotychczasowego zajęcia na rzecz obrony kraju lub szukania schronienia za granicą, ale łączy ich jedno: to właśnie oni są i będą głosem ukraińskiego narodu i wolnej Ukrainy. 

W spotkaniu wzięła udział Dyrektor Generalna GESAC, Véronique Desbrosses. – W pełni solidaryzujemy się z ukraińskimi twórcami. Celem dzisiejszej wizyty jest oddanie głosu tym, którzy każdego dnia stawiają czoła okrucieństwom wojny, walcząc za wolność całej Europy. Liczymy, że unijni decydenci ułatwią integrację ukraińskiego i europejskiego sektora kultury – powiedziała.

Ze strony ukraińskiej w spotkaniu udział wzięli:

•Svitlana Oleshko, dyrektorka i producentka studia teatralnego Arabesque

•Valerii Kharchyshyn, ukraiński autor tekstów piosenek, frontman słynnego ukraińskiego zespołu rockowego Druha Rika, aktor 

•Liudmyla Tsymbal, Dyrektor ds. Licencji i Międzynarodowych w UACRR (Ukraińskie Stowarzyszenie Autorów) 

 

 

**

ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury: co roku przekazuje twórcom i instytucjom wiele milionów złotych na projekty i inicjatywy. Aktywnie pomaga ukraińskim autorom i artystom. 

 

Czytany 223 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 czerwiec 2022 18:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama