cinema.pl Artykuły

środa, 08 czerwiec 2022 23:01

To oni ujawniają tajemnice rządów i korporacji!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jak kończą ci, którzy podnoszą alarm? Demaskatorzy, whistleblowerzy, informatorzy. Dzięki nim poznajemy zamiecione pod dywan tajemnice korporacji i rządów. „Goliat” w kinach od 10 czerwca.

 

Skandale na szczytach władzy, zamiatane pod dywan przecieki informacji hakerskich, nadużycia… Nie wiedzielibyśmy o wielu istotnych wydarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo i życie zwykłych ludzi, gdyby nie odważni, sprawiedliwi demaskatorzy. Whistleblower, bo tak nazywa się osobę wnoszącą alarm, to ktoś, kto podejmuje ryzyko, często narażając się na konsekwencje prawne, by przekazać opinii publicznej prawdę. Jednym z nich jest Patrick, bohater filmu „Goliat”, który stara się nagłośnić ekologiczny skandal w nadziei, że pomoże uratować tysiące ludzkich istnień. Przeciw niemy stoi potężna korporacja, dla której biznes stanowi większy priorytet niż bezpieczeństwo obywateli. Historia inspirowana ekologicznym skandalem we Francji nie jest odosobniona. Poznajcie informatorów, dzięki którym wiemy o sprawach, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

 

Reality Winner

 Reality Winner była amerykańską specjalistką wywiadu. W 2017 roku została aresztowana, a rok później skazana na najdłuższy wyrok w historii (pięć lat i trzy miesiące więzienia federalnego) za nieautoryzowane ujawnienie rządowych informacji mediom. Reality przekazała mediom anonimowo raport wywiadowczy, który potwierdzał ingerencję rosyjskich hakerów w wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Dzięki temu przeciekowi wybory w USA w 2020 roku były najbardziej zabezpieczonymi pod katem cyberataków wyborami w historii.

 

Edward Snowden

Edward Snowden był pracownikiem CIA i zleceniobiorcą zatrudnionym przez firmy zewnętrzne dla National Security Agency. W 2013 roku ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co zostało opisane przez media jako największy wyciek tajnych informacji w historii USA. W dokumentach znalazły się dowody na to, że rząd USA podsłuchuje i inwigiluje swoich obywateli, a także szpieguje instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Podsłuchiwany mógł być m.in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa, Snowden uciekł z kraju i otrzymał azyl tymczasowy, a później prawo do stałego pobytu w Rosji. Dokładne miejsce jego pobytu nie jest znane – Snowden pozostaje pod ochroną oficerów Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego FSB.

 

Mark Felt

W latach 1972–1974 w Stanach Zjednoczonych miał miejsce konflikt polityczny i związany z nim kryzys konstytucyjny, w wyniku którego prezydent USA, Richard Nixon, ustąpił ze stanowiska. Afera przeszła do historii pod nazwą „Watergate”. Media ujawniły, że administracja prezydenta Nixona posuwała się do nielegalnych działań by kompromitować przeciwników politycznych polityka i pomóc mu w przedłużeniu prezydentury na drugą kadencję. W owym czasie zastępcą dyrektora FBI był prawnik Mark Felt, który odegrał w sprawie rolę informatora o pseudonimie „Głębokie Gardło”. To on przekazywał tajne informacje dziennikarzom, którzy ujawnili proceder opinii publicznej i w konsekwencji doprowadzili do rozpisania nowych wyborów i przegranej Nixona. Dane demaskatora były tajne, dopiero w 2005 roku Mark Felt ujawnił magazynowi „Vanity Fair”, że to on stał za przeciekiem.

 

 

„Goliat” – oficjalny zwiastun

https://youtu.be/31xX82lsWNE

 

Oparty na prawdziwych wydarzeniach trzymający w napięciu dramat o kulisach wielkiego skandalu, który niszczył życie ludzi i środowisko. W rolach głównych laureat Cezara – Pierre Niney, pięciokrotnie nominowany do Cezara Gilles Lellouche, dwukrotnie nominowany do Oscara Jacques Perrin oraz uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki w Cannes Emmanuelle Bercot.

 

Wielki skandal ekologiczny splecie ze sobą losy trzech z pozoru obcych sobie osób. Pierwszym z nich jest Patrick – skromny i samotny, ale uczciwy prawnik specjalizujący się w ochronie środowiska, który w obronie prawdy jest gotów na wszystko. Druga to France – nauczycielka wychowania fizycznego, która jako aktywistka mocno angażuje się w kampanię na rzecz wycofania pestycydów. Trzecim jest Mathias – młody i ambitny przedstawiciel przemysłu agrochemicznego, który nie cofnie się przed niczym, aby służyć interesom bezdusznych firm niszczących środowisko. Życiem całej trójki wstrząśnie zdesperowana rolniczka, która posunie się do strasznego i nieodwracalnego czynu.

 

Obraz zawierający tekst, książka

 

Opis wygenerowany automatycznie

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja 2022

Reżyseria: Frédéric Tellier („Ocalić i zginąć”)

Scenariusz: Simon Moutairou („Zamknięty krąg”), Frédéric Tellier („Ocalić i zginąć”)

Obsada: Pierre Niney („Agent specjalny: Misja Afryka”, „Obietnica poranka”, „Yves Saint Laurent”), Gilles Lellouche („Nasze najlepsze wesele”,  „Facet do wymiany”), Emmanuelle Bercot („Moja miłość”), Jacques Perrin („Pan od muzyki”, „Braterstwo wilków”, „Cinema Paradiso”), Marie Gillain („Coco Chanel”, „Wiki i jej sekret”)

Czytany 167 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 czerwiec 2022 23:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama