cinema.pl Artykuły

środa, 01 czerwiec 2022 16:23

ANIMATOR DLA DZIECI oraz kino z Hiszpanii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Podczas tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów®, po raz pierwszy w historii hiszpańska animacja „The Windshield Wiper” Alberto Mielgo zdobyła statuetkę za film krótkometrażowy. Honorując to wydarzenie i chcąc przybliżyć miłośnikom animacji twórczość hiszpańskich mistrzów, festiwal ANIMATOR 2022 zaprosił do współpracy Animac.

Animac International Animation Film Festival to najstarszy w Hiszpanii festiwal filmów animowanych. Dyrektorką Animac jest Carolina López Caballero, której autorskie programy zostały częścią naszego tegorocznego repertuaru, a partnerem sekcji hiszpańskiej w ramach ANIMATORA został Instytut Cervantesa w Warszawie.

Przegląd filmów z Animac obejmie pokazy 20 dzieł z ostatniej dekady. Filmy z Animac zaprezentujemy w trzech sekcjach tematycznych:

 

1. WSPÓŁCZESNA ANIMACJA HISZPAŃSKA VOL.1: MY STORY

Pokaz filmów krótkometrażowych, w ramach którego na szczególną uwagę zasługują:

- Morning Cowboy wybitnego twórcy Fernando Pomares’ a – prosta w obrazie emocjonalna podróż mężczyzny, który pewnego poranka zrywa z codzienną monotonią

- Patchwork w reżyserii twórczyni młodego pokolenia Marii Menero – historia kobiety po przeszczepie wątroby, poetycko opowiedziana za pomocą starych fotografii, haftów i farb

2. WSPÓŁCZESNA ANIMACJA HISZPAŃSKA VOL.2: ORIGINAL MINDS

Pokaz filmów krótkometrażowych, w tym Rutina: La prohibicion Sama Ortiego, ukazujący mroczny świat zdominowany przez kłamstwa i strach oraz debiutancka animacja Kamili Kater Carne - świeża, bezstronna refleksja nad kobiecością.

3. FILMY ALBERTO VASQUEZA I SPOTKANIE ONLINE - Q&A LIVE

Przegląd filmów animowanych wszechstronnego twórcy animacji, książek, komiksów i ilustracji – Alberto Vazqueza. Zdobył ponad 100 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym trzy nagrody Goya.

Podczas ANIMATORA pokażemy m.in.:

- BirdBoy– opowieść o samotnym ptasim chłopcu i jego rodzinie, nawiązująca fabułą do komiksu i pierwszego filmu pełnometrażowego Vazqueza – Psiconautas

- Unicorn Blood – krwawa opowieść o dwóch pluszowych misiach polujących na jednorożce

- Homeless Home - upiorna satyra społeczna, zdobywca nagrody w Annecy 2020.

ANIMATOR DLA DZIECI

Co ANIMATOR przygotował w tym roku dla najmłodszych widzów? Przy współpracy z Centrum Sztuki Dziecka zaprezentujemy pokazy wyselekcjonowanych filmów animowanych oraz trzy propozycje warsztatowe.

ANIMACJE dla dzieci to m.in.:

- Kwik - poruszający obraz o okularnicy i jej ukochanej śwince autorstwa Maschy Halberstad

- Miki Mol i straszne płaszczydło - kultowa polska animacja z lat dziewięćdziesiątych, reż. Ryszard Antonius Antoniszczak, Krzysztof Kiwerski

- Nocturna - pełnometrażowy akcent hiszpański, gwiaździsta opowieść w reżyserii Adrià Garcia, Victor Maldonado - zestaw krótkich metraży, m.in. animowany film dokumentalny Mare Monstrum oraz deszczowa opowieść Parasolki

 

WARSZTATY:

Festiwal ANIMATOR co roku daje najmłodszym możliwość stworzenia swojego pierwszego animowanego dzieła. Filmy, które powstają na warsztatach często podróżują po całym świecie i zdobywają nagrody na Międzynarodowych Festiwalach.

Tegoroczne warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy z Polski/Ukrainy, Hiszpanii i Słowacji. Finał artystycznej przygody będzie można podziwiać na premierze w Kinie Muza.

1. ABRA KA DABRA! - warsztat w języku ukraińskim i polskim o tematyce magii, zaklęć i tajemnych eliksirów. Obejmuje naukę tworzenia za pomocą animacji poklatkowej. Prowadzenie: Dana Danylova (Ukraina / Polska).

2. MAGICZNY ŚWIAT MARZEŃ - warsztat w technice animacji wycinankowej (tworzenie animowanych kolaży za pomocą zdjęć i obrazów wykonanych z gazet, starych książek, pocztówek i ilustracji). Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość skorzystania z potencjału snów i marzeń, wprawiając w ruch obrazy za pomocą techniki animacji poklatkowej. Prowadzenie: Angel Estois Carrasco (Hiszpania).

3. PLASTELINOWE PUNKTY ZWROTNE - warsztat w technice animacji plastelinowej z nawiązaniem do hasła tegorocznego Festiwalu. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykonania swoich plastelinowych autoportretów i przekształcenia ich w to, kim lub czym chcieliby stać się w przyszłości. Prowadzenie: Tomáš Danay (Słowacja).

 

ANIMATOR DLA DZIECI

WARSZTATY: WAŻNE INFORMACJE

 

TERMINY WARSZTATÓW I ZAPISY

Czas trwania warsztatów: 11-14 lipca 2022

Każdy warsztat obejmuje cykl czterech spotkań w stałych grupach.

Dostępne są dwa rodzaje grup: - grupa poranna : godz. 10.00-12.00 - grupa popołudniowa : godz. 13.00-15.00 Przedział wiekowy: 7-14 lat

Koszt: 4 spotkania w ramach cyklu - 50 zł /os.

Termin rozpoczęcia zapisów: 13.06.2022

Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

W treści zgłoszenia należy podać: - tytuł wybranego warsztatu, - wybraną grupę (poranną lub popołudniową) - imię i nazwisko dziecka - wiek dziecka - numer telefonu oraz adres mailowy do rodzica/opiekuna Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

O zapisie na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

Pobierz obrazki

W tym roku festiwalowi towarzyszą plakaty statyczne oraz animowane. Można je pobrać tu: https://animator-festival.com/materialy-dla-prasy/

 

15. ANIMATOR odbędzie się w Poznaniu oraz online w terminie od 8 do 21 lipca 2022 roku.

 

Do zobaczenia w Poznaniu oraz na animator-festival.com!

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Oscara®. To jeden z największych festiwali animacji w tej części Europy. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, seriale, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

15. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-15 lipca, oraz online w dniach 15-21 lipca 2022 roku.

Czytany 164 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2022 16:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama