cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 23 maj 2022 22:02

Jacek Bromski ponownie prezesem SFP

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które odbyło się 21 maja 2022 roku w Warszawie, wybrało nowe władze. Prezesem największej w Polsce organizacji zrzeszającej ludzi filmu, ogromną większością głosów, został ponownie wybrany Jacek Bromski.

- Stowarzyszenie Filmowców Polskich powstało ponad pół wieku temu aby mieć wpływ na kształt polskiego kina oraz chronić twórców i reprezentować ich interesy. Tej idei, która nas ukształtowała jesteśmy wierni do dzisiaj. Reprezentujemy wiele środowisk twórczych, w licznych sprawach różnimy się, natomiast łączy nas wspólna troska o polską kinematografię – powiedział Jacek Bromski. 

Na Jacka Bromskiego, reżysera, scenarzystę, producenta, głosowała zdecydowana większość obecnych. To wyraz ogromnego zaufania środowiska filmowego i uznania dla dokonań w poprzedniej – bardzo trudnej – kadencji. Jacek Bromski jest prezesem Stowarzyszenia od 1996 roku kiedy zastąpił na tym stanowisku Jerzego Domaradzkiego, który wyjechał za granicę. Od tego czasu był siedmiokrotnie wybierany przez na Prezesa Zarządu Głównego SFP.

Do najważniejszych zadań nowego zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich należą doprowadzenie do implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która pozwoli na objęcie tantiemami internetu oraz uchwalenie Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Dziś wielu twórców jest poza systemowym dostępem do NFZ i ZUS, a obowiązujące rozwiązania podatkowe nie są dostosowane do specyfiki ich pracy. Temu ma służyć aktualizacja listy czystych nośników i dostosowanie jej do obecnych, powszechnych, rozwiązań technologicznych. 

Jacek Bromski pokreślił, że pilnej samoregulacji wymagają relacje między producentami, reżyserami i scenarzystami oraz model współpracy z ekipami filmowymi. Takie rozmowy, zainicjowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z organizacjami i instytucjami filmowymi, już trwają. W ocenie prezesa SFP, nowe, wypracowane wspólnie rozwiązanie, wzorem rozwiązań funkcjonujących w innych krajach europejskich, przyczyni się do kontynuacji rozwoju polskiego sektora audiowizualnego i ochroni rodzime kino artystyczne w dobie postępującej dominacji globalnych platform streamingowych.

Z powodu pandemii, zaplanowane pierwotnie na 2020 rok Walne Zebranie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, musiało być przesunięte o dwa lata.

***

 

Jacek Bromski, scenarzysta, reżyser, producent filmowy, działacz kultury. Urodził się w 1946 roku we Wrocławiu. W latach 1965-1970 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1972-1974 - polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaś od 1974 do 1978 r. - reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1988 roku wraz z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy „Zebra" (Studio Filmowe „Zebra"), które funkcjonowało do 2019 roku. W jego dorobku reżyserskim znajdują się takie filmy jak „Kuchnia Polska", „To ja złodziej", „Zabij mnie glino", „U Pana Boga za piecem", „U Pana Boga w ogródku", „Uwikłanie", „Anatomia zła" – nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Obecnie pracuje nad kolejną częścią kultowej serii: „U Pana Boga w Królowym Moście". Jeden z najbardziej aktywnych działaczy kultury. Od 1996 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przekształcając SFP w potężną, integrującą środowisko, organizację zawodową filmowców. Za jego kadencji Stowarzyszenie Filmowców Polskich zajęło czołową pozycję wśród pokrewnych organizacji w Europie. Jest też najbardziej znaną w Polsce i najskuteczniejszą organizacją skupiającą twórców. Założyciel działającej przy Stowarzyszeniu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAPA - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych, który współpracuje z najważniejszymi organizacjami filmowców w Europie. Stowarzyszenie w czasie jego kadencji podpisało umowy o współpracy i wzajemnej ochronie praw autorskich z kilkudziesięcioma organizacjami w Europie, Azji (m.in. w Chinach ) i obu Amerykach. Szanowany w Polsce i w Europie znawca branży audiowizualnej, prawa autorskiego i filmowego. Kierował zakończonymi sukcesem akcjami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii, współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej jako pierwszy Przewodniczący rady PISF (w latach 2005-2008). Funkcję tę pełnił ponownie w latach 2014 -2017. Zasiada w licznych komisjach eksperckich, współpracował z organami państwa oraz UE, jak m.in. z Komisją Kultury i Środków Przekazu, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Kancelarią Prezydenta RP, Komisją Europejską. W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Odznaczenia państwowe: Złoty Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Obecnie skupia blisko 1900 członków i członkiń reprezentujących wszystkie zawody filmowe. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. SFP ma niezwykle szeroki zakres działania. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi (SFP-ZAPA), aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej (Kino Kultura, Magazyn Filmowy, serwis internetowy www.sfp.org.pl) w Polsce i zagranicą oraz produkcję filmową (Studio Munka-SFP, Wirtualne bazy „Aktorzy Polscy" i „Filmowcy Polscy"). Stowarzyszenie jest organizatorem lub współorganizatorem najważniejszych odbywających się w Polsce festiwali filmowych: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film". Szczególnym rodzajem działalności SFP jest promocja kina dla młodej i najmłodszej widowni (programu „Polskie Kino Młodego Widza", którego flagowym wydarzeniem jest „Gdynia Dzieciom" – sekcja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.). Podstawowym zadaniem Stowarzyszenia jest ochrona ludzi filmu i zawodów filmowych. SFP sprawuje opiekę nad swoimi członkami poprzez system świadczeń socjalnych (Dom Pracy Twórczej „Stara Łaźnia" w Kazimierzu Dolnym), wsparcie filmowców w trudnej sytuacji życiowej, ułatwienie startu zawodowego młodym filmowcom czy opiekę prawną.

Czytany 201 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 maj 2022 22:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama