cinema.pl Artykuły

niedziela, 08 maj 2022 22:34

Najbardziej pozytywny film ostatnich miesięcy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"Rytmy Casablanki" jedna z najbardziej pozytywnych historii, jaka trafiła do polskich kina. ostatnim czasie. Ta naładowana świetnymi tekstami hiphopowymi opowieść o nadziejach młodości i walce o wolność, była marokańskim kandydatem do Oscara. Film będzie można oglądać w kinach już od piątku 13 maja. 

 

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Maroku. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania „Rytmy Casablanki" zarażają optymizmem i pozytywną energią.  

"Rytmy Casablanki" swoją światową premierę miały podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie zostały uznane przez publiczność oraz krytyków, najbardziej pozytywnym filmem festiwalu. Był to również pierwszy marokański film pokazywany w konkursie głównym festiwalu. 

Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.

Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania.

Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania. 

Czytany 156 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 maj 2022 22:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama