cinema.pl Artykuły

sobota, 30 kwiecień 2022 22:51

Nabór na PIERWSZY FILM

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Trwa nabór na program edukacyjny dla młodzieży Pierwszy Film. W jego ramach licealiści i studenci pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej. Opiekunami i tutorami programu są nagradzani filmowcy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Katarzyna Orzechowska. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Nabór trwa do 18 maja 2022 roku.

 

PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Zgłoszenia w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.pierwszyfilm.pl można przysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte. Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się w okresie czerwiec-grudzień 2022 roku, w Warszawie. Udział w całym programie jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej.

Sesje programu Pierwszy Film podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż. Opiekunami i stałymi tutorami programu będzie trójka reżyserów: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter oraz montażystka Katarzyna Orzechowska, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów filmowych. Gościnnie w warsztatach wezmą udział czołowi polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy, dźwiękowcy, producenci. Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym.

To, co najbardziej lubię w kursach takich jak Pierwszy Film, to spotkanie z grupą młodych ludzi i tym wszystkim, co ze sobą przynoszą. A przynoszą oryginalne spojrzenie na rzeczywistość, energię i zapał, ale też determinację, żeby opowiadać poruszające historie własnym, autorskim głosem, żeby dzielić się swoim światem i swoją wrażliwością. Dostają w zamian wsparcie, opiekę i uwagę, żeby to, co chcą powiedzieć swoim pierwszym filmem, wybrzmiało jak najpełniej. Te rozmowy i spotkania bardzo mnie inspirują, rozbudzają moją ciekawość, pozwalają poczuć puls młodego pokolenia - Edyta Wróblewska

Prowadzenie podobnych kursów dla mnie jest cudownym cofnięciem czasu, kiedy ten ogromnie interesujący świat dookoła próbowałem uchwycić w moich pierwszych filmach i zdjęciach. Nauka dokumentalnego patrzenia na rzeczywistość to nie tylko nauka filmu. To jest tak interesujące bo realizując filmy uczymy się innych. Wchodzimy do miejsc do których nigdy byśmy nie trafili. Uczymy się rozmawiać z ludźmi, których nigdy byśmy nie poznali. Możemy spojrzeć na świat oczami innych. Nauka robienia pierwszych filmów to nauka empatiiMarcin Sauter

Pierwszy film nie jest wcale łatwo zrobić. Wiem to z własnego doświadczenia. Fantastycznie wspominam młodzieńcze bieganie z kamerą, ale tak naprawdę dość późno nauczyłem się robić filmy. Miałem szczęście, bo w końcu trafiłem na wspaniałych ludzi, którzy mi w tym pomogli. Na naszym kursie pragnę oddać to co kiedyś sam dostałem, atmosferę współpracy, przyjaźni, konstruktywnego myślenia, takiego, które pomoże twórcy wyobrazić sobie swój film, zanim sięgnie po kamerę. Nikt u nas nie będzie sam. Nie dość, że otrzyma pomoc od innych, to również będzie mógł pomóc pozostałym. Tak to działa. Tak się robi filmy. To jest najwspanialsze uczucieMaciej Cuske

 

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

 

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Program został dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

www.pierwszyfilm.pl

Czytany 219 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 kwiecień 2022 23:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama