cinema.pl Artykuły

sobota, 30 kwiecień 2022 22:15

Zaproszenie na 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – organizator innowacyjnego programu rozwoju filmów dokumentalnych dla dzieci SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych oraz festiwal Millennium Docs Against Gravity zapraszają filmowców, producentów, nauczycieli i edukatorów na 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza, które odbędzie się 17 maja (wtorek) w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.

 

w grafice wykorzystano kadr z filmu „Kanion trzaśniętych orłów”, reż. Łukasz Pompa i Katarzyna Marukiewicz, realizowanego w ramach 2. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów Dokumentalnych.

Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza to obowiązkowe wydarzenie dla filmowców, producentów, pasjonatów kina, a także nauczycieli i edukatorów, którzy  szukają inspiracji i motywacji do zrobienia swojego filmu, ciekawych i świeżych projektów do realizacji lub chcą być na bieżąco z nowymi narzędziami filmowymi, które mogą wykorzystać w edukacji.

Odbędzie się ono 17 maja (wtorek) w godzinach od 10:00 do 15:00 w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki podczas 19. festiwalu Millennium Docs Against Gravity jako finał programu developmentowego SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych realizowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wśród zaproszonych ekspertów, którzy będą oceniać i pomagać uczestniczkom i uczestnikom Forum rozwijać pomysły na filmy, jest Meike Statema, szefowa działu rozwoju talentów na festiwalu International Documentary Film Festival Amsterdam. IDFA to odbywający się od 1988 roku w Amsterdamie największy na świecie festiwal filmów dokumentalnych, który wyznacza trendy w kinie dokumentalnym i prowadzi wiele programów rozwoju i wsparcia twórców.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona.

Formularz zapisów: https://forms.gle/HDrMP921sz7o6Hz88

W programie 3. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza znalazły się:

•pokaz filmu „Od tej chwili wszystko było inaczej” reż. Eef Hilgers, opowiadającym o tym, jak dzieci radzą sobie z rozwodami rodziców

•rozmowa z psychologiem i edukatorem na temat „Non-fiction – dlaczego ten gatunek może być pomocny do pracy w szkole w czasie kryzysów?”

•pitching 5 polskich pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci powstałych w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych przed ekspertami z branży filmowej z Polski i zagranicy (w języku angielskim)

•sieciowanie i spotkania “one-to-one” z ekspertami z branży filmowej z Polski i zagranicy 

•warsztaty „Wymiennik pomysłów na filmy dokumentalne dla dzieci” – przestrzeń dla nauczycieli, edukatorów i filmowców do dzielenia się pomysłami na tematy filmów, wymiany kontaktami do potencjalnych bohaterów i łączenia w interdyscyplinarne zespoły

•kawa, lunch i dobra atmosfera

 

Filmy dokumentalne dla dzieci cieszą się dużą popularnością w Niderlandach i krajach skandynawskich, w Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Zmieniamy tę sytuację, wprowadzając do dystrybucji takie filmy jak „Dzieci z Jedwabnego Szlaku”, który można obejrzeć na platformie VOD Warszawa czy „Mali sportowcy. Sport Kids”, który będzie dostępny od maja. Staramy się też – dzięki programowi SKOK w DOK – zachęcać polskich filmowców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i rozwijać wraz z nimi pomysły na nie, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego świata. Mądrze dobrane filmy dokumentalne, zwłaszcza te zrealizowane z myślą o młodym widzu, mogą być znakomitym sposobem na uczenie naszych dzieci czy uczniów o złożoności świata, o jego różnorodności. Mogą być treningiem do przeżywania trudnych sytuacji i emocji, dają możliwość radzenia sobie z nimi. – mówi Katarzyna Ślesicka, kierowniczka działu edukacji i zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

 

W programie SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych udział wzięli m.in. Aga Borzym z nagradzanym na wielu forach i marketach projektem “Dziewczyńskie historie”, Ewa Martynkien, która pokaże podczas 19. MDAG swój film “Pinki” oraz Jaśmina Wójcik, która pracowała nad koprodukowanym z HBO filmem “Król Maciuś Pierwszy”. Uczestnicy programu pracują nad rozwojem pomysłów na filmy dokumentalne wraz z tutorami – doświadczonymi dokumentalistami: Katarzyną Lesisz i Maciejem Cuske oraz na bieżąco konsultują je z młodymi widzami.

 

 

Koordynatorkami Skoku w Dok i organizatorkami Forum są Karolina Śmigiel i Diana Gaik, od wielu związane z kinem dokumentalnym dla dzieci, współpracujące z Festiwalem Millenium Docs Against Gravity i Kinow Trampkach.

 

Partnerzy programu SKOK W DOK i Forum są: Ambasada Królestwa Niderlandów, Millennium Docs Agaisnt Gravity Film Festival, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez. 

 

Współfinansowanie: miasto stołeczne Warszawa, Fundusz Instytucji Kultury

 

Więcej informacji o programie SKOK W DOK i Forum:

https://ckf.waw.pl/skok-w-dok 

 

Kontakt: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.

Czytany 248 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 kwiecień 2022 22:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama