cinema.pl Artykuły

sobota, 30 kwiecień 2022 22:06

Co tak naprawdę zagraża polskiej rodzinie? | Forum Przyszłości Kultury 2022

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W maju ulicami Krakowa przejdzie Marsz Równości, który jest świętem osób LGBTQ+ oraz manifestacją sprzeciwu wobec dyskryminacji. W Polsce jednym z jej przejawów jest odmawianie parom jednopłciowym prawa do zawierania małżeństw oraz adopcji dzieci. Pojęcie rodziny zostało całkowicie zagarnięte przez prawicową narrację. Podczas odbywającego się 12 maja spotkania w krakowskiej Spółdzielni Ogniwo zostanie podjęta próba zredefiniowania czym jest rodzina w XXI wieku. Wydarzenie odbędzie się w ramach Forum Przyszłości Kultury i będzie dostępne hybrydowo – na żywo oraz na platformie VOD Teatru Powszechnego.

 

Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID-19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury. – jak podkreśla zespół programowy Forum.

Nagłówki prawicowych tygodników od kilku lat zdają się skupiać na kilku wątkach, w tym także na zagadnieniu rodziny. Obsesja na punkcie jej definicji, praw, formy i przyszłości, wynika nie tylko z konserwatywnego charakteru takich publikacji, jest także jednym z głównych elementów prawicowej, populistycznej narracji.

Eseiści i eseistki, zaproszeni do udziału w  wydarzeniu, opowiedzą o rodzinie w perspektywie zmian społecznych. Jak faktycznie funkcjonuje ona we współczesnej rzeczywistości? Czy taką sama rolę mogą spełniać inne formy społeczne? Dlaczego w 2022 roku archetyp rodziny to wciąż nuklearna komórka 2+2 i czy możemy odwrócić tendencję od takiej stereotypizacji? Jak ten utarty model wpływa na działania organizacji broniących praw człowieka oraz praw osób LGBTQ+? I w końcu: czy nie możemy zrezygnować z walki o małżeństwa/z małżeństw w ogóle?

Spotkanie pt. „Nowe wspólnoty” odbędzie się 12 maja o godz. 19:00 w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie ramach wydarzenia odbędzie się prezentacja mini esejów oraz dyskusja z publicznością.

Gośćmi Zuzy Karcz oraz Igora Stokfiszewskiego będą Zofia Karpińska, Bartosz Biskup, Anna Maziarska oraz Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer.

Forum Przyszłości Kultury to organizowany od 2017 r. przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera  cykl spotkań i dyskusji, a także wydarzeń artystycznych. Po raz kolejny odbędzie się pod hasłem „Solidarność i troska”. Tegoroczna edycja różni się jednak od poprzednich – została podzielona na dwie części oraz, co najważniejsze, wyjedzie z Warszawy i zagości w 12 różnych miejscach w Polsce – od dużych i średnich miast po małe ośrodki. Pierwsza, ogólnopolska odsłona, potrwa od 20 kwietnia do 3 czerwca. W dniach 14-16 października przeniesie się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na VOD Teatru Powszechnego (https://www.vod.powszechny.com/strona-glowna).

 

Szczegółowy harmonogram wiosennej edycji Forum Przyszłości Kultury znajduje się na stronie wydarzenia: https://forumprzyszloscikultury.pl/2022/start

Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy.

Patroni medialni wydarzenia: Noizz, „Krytyka Polityczna”, Magazyn „Pismo”, „SZUM” oraz OKO.press.

Czytany 185 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 kwiecień 2022 22:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama