cinema.pl Artykuły

czwartek, 28 kwiecień 2022 21:28

Najbardziej PALĄCY film roku!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Znany aktor, scenarzysta i producent Pawel Deląg po raz kolejny w roli reżysera! Tym razem Deląg stanął po drugiej stronie kamery aby jeszcze dosadniej nagłośnić jeden z najbardziej „palących"... nie cierpiących zwłoki problemów w tym kraju. Niedawno film miał zaszczyt otworzyć 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival w Krakowie.

 

"Pani Basia" to poruszająca opowieść która w jakiś sposób może dotyczyć każdego z nas a z całą wręcz pewnością dotyczy 50 000 osób (rocznie) które umierają w Polsce na skutek chorób spowodowanych fatalnym stanem powietrza. Film to historia mieszkającej przez całe życie w Krakowie emerytowanej nauczycielki, zmagającej się z chorobą nowotworową wywołaną smogiem. W tym krótkometrażowym 30 minutowym materiale pada wiele ważnych pytań: Czy tylko my sami w 100% jesteśmy kowalami własnego losu? Jak to możliwe że ktoś kto nigdy nie palił papierosów ma płuca nałogowego palacza który wypalał po 3 paczki papierosów dziennie? Czy w chwili kiedy zmagamy się ze śmiertelną chorobą, system opieki zdrowotnej w Polsce może w jakiś realny sposób pomóc swoim obywatelom? Czy jesteśmy pozostawieni samym sobie?

"Pani Basia" to opowieść o człowieku — który mimo rozgrywającego się na pierwszym planie osobistego dramatu stara się zostawić widza z czymś więcej niż tylko rozpaczą. Pomimo wielkiej tragedii bohaterki film ten paradoksalnie jest pochwałą życia:

Pragnę pozostawić po obejrzeniu filmu widza z przekonaniem że: każde życie jest cenne, los każdego człowieka jest ważny, a ofiary nie są tylko numerami w tabelach statystycznych. W chorobie, w ciężkiej chwili chodzi o godność pacjenta, pamiętajmy, że każdy z nas wcześniej czy później może właśnie takiej pomocy potrzebować – reżyser, Paweł Deląg.

To drugi film, który wyreżyserowałem po „Zrodzonych do szabli" - mówi reżyser, a trzeci krótki metraż, który powstał we współpracy z Piotrem Biedroniem („PM.2.5", "Piękna robota").  „Pani Basia" to temat zupełnie inny od pierwszego, przyszedł z potrzeby serca. Opowieść jest inspirowana doświadczeniami ludzi którzy musieli się zderzyć z choroba nowotworową.

"Pani Basia" powstawała w dobrej atmosferze, czułem zaangażowanie całego zespołu produkcyjno-realizatorskiego choć nie było łatwo:) porzeczka była wysoko zawieszona plan pracy był napięty, ale udało się zrealizować 30 minut filmu w dwa dni zdjęciowe. Po trzech dniach film był praktycznie już zmontowany. Bardzo jestem wdzięczny za piękną muzykę którą skomponował Kortez oraz za to że użyczył nam utwór „Od dawna już wiem" oraz wszystkim członkom ekipy za ich świetną pracę a przede wszystkim za zaangażowanie.

Opis filmu "Pani Basia":

Kraków, Nowa Huta tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Z radia dobiega rozmowa dziennikarza (Bartek Węglarczyk) z Profesorem (Tadeusz Huk) o negatywnym wpływie smogu na stan zdrowia Polaków. Pani Basia (Elżbieta Jarosik) - nauczycielka - słucha radia, międzyczasie sprawdzając wypracowania napisane przez jej uczniów. Sięga po list wysłany do niej przez szpital w sprawie konsultacji onkologicznej...

 

Pani Basia wysiada z pustego autobusu i udaje się do Szpitala Pulmonologicznego na Oddział Onkologii. Kilka godzin czeka w korytarzu wraz z dziesiątkami innych pacjentów na wizytę u lekarza. Ze szpitalnych głośników płyną monotonnym głosem podawane kolejne numerki pacjentów. Widać smutne twarze zainteresowanych zdających sobie sprawę z kolosalnej ilości współpacjentów, z którymi będą musieli "walczyć" o to samo szpitalne łóżko czy też termin na tomografię komputerową...

Zwiastun filmu:

https://youtu.be/Lx3bIB7eKQ8

Reżyseria: Paweł Deląg

Obsada: Elżbieta Jarosik, Anna Jarosik, Marcin Sianko,

Tadeusz Huk, Bartek Węglarczyk

Muzyka: Kortez

Czytany 363 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 21:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama