cinema.pl Artykuły

czwartek, 28 kwiecień 2022 20:30

Muzyka Łukasza Targosza do serialu Odwilż wydana na płycie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W piątek, 29 kwietnia zadebiutuje soundtrack do serialu Odwilż dostępnego w HBO Max. Chłodny, wilgotny, nieoczywisty Szczecin stał się jedną z głównych inspiracji do stworzenia ścieżki dźwiękowej tej produkcji. Łukasz Targosz, autor muzyki, koncentrował się na tym, aby uchwycić jego wyjątkowość i poprzez dźwięki oddać emocjonalną przemianę Katarzyny Zawiei (w tej roli Katarzyna Wajda), głównej bohaterki serialu. 

 

Muzyka stworzona przez Łukasza Targosza do serialu Odwilż jest wielowymiarowa. Pierwsze odcinki muzycznie wprowadzają w klimat spowitego mgłą Szczecina, korespondując ze stanem duchowym głównej bohaterki. Z kolei dwa ostatnie prezentują sporą dawkę muzyki pełnej niepokoju i podążają za coraz bardziej wartką akcją. Poza utworami wyselekcjowanymi przez kompozytora dodatkowo na płycie pojawi się również utwór z czołówki Odwilży, czyli piosenka Billie Eilish When The Party’s Over.

Odwilż zawsze zwiastuje przemiany i taka właśnie jest ta muzyka. To muzyka roztopów i nadziei na zmianę. Początkowo surowe i zdystansowane kompozycje, ustępują tematom cieplejszym w tonie, które malują pełen emocji pejzaż liryczny. Szczecin, spowity mgłą zza której co raz wyłaniają się ostre kształty maszyn stoczniowych, portowych dźwigów, fascynująco tajemniczy i piękny gra w serialu jedną z głównych ról, co starałem się również oddać w  kompozycjach – mówi Łukasz Targosz. 

 

Na ścieżce dźwiękowej, dominuje brzmienie pianina, które dzięki zabiegowi demontażu drzwi górnych obfituje w całą gamę elementów akustycznych, będących wynikiem pracy mechanizmu instrumentu.

Drugim najważniejszym instrumentem jest specjalnie przetworzona wiolonczela, której tembr kompozytor osiągnął w procesie nakładania efektów akustycznych na wcześniej nagrany instrument. 

 

Ścieżka dźwiękowa do serialu Odwilż dostępna będzie na płycie CD oraz w serwisach digitalnych. Serial Odwilż można oglądać w HBO Max, a od 1 maja także w HBO. Wydawcą płyty jest Warner Music Poland.

 

 

Debiutowi soundtracku towarzyszy specjalnie wybrana selekcja muzyki Łukasza Targosza wybrana przez kompozytora wraz z ilustracją serialową: https://youtu.be/yjmJrcrLmX0

 

Czytany 322 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 20:44

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama