cinema.pl Artykuły

czwartek, 21 kwiecień 2022 22:55

Król królów z muzyką na żywo

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Brak scenariuszy? Mogę zrobić wielki film z każdego rozdziału Biblii" – mawiał Cecil B. DeMille, twórca modelowego widowiska biblijnego, słynnego filmu Dziesięcioro przykazań zrealizowanego z wielkim rozmachem w 1923 roku.

 

Podobnie jak w poprzednim dziele, także w Królu Królów, opartej na Ewangelii opowieści o życiu Chrystusa, olbrzymią rolę odgrywa rozmach inscenizacyjny, monumentalizm dekoracji, tłum statystów - przysłaniające niekiedy treści religijne. Film pokazywany z taśmy 35 mm w krótszej, europejskiej wersji montażowej.

Do filmu muzykę na żywo zagra Aleksandra Chmielewska - autorka muzyki filmowej, licznych utworów orkiestrowych, chóralnych i kameralnych. Regularnie wykonuje na fortepianie muzykę improwizowaną do filmów niemych. Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem.

 

23 KWIETNIA | GODZ. 20:30 | SALA STOLICA

ZAKUP BILETÓW

Vitti | Antonioni

Monica Vitti w wyjątkowy sposób potrafiła oddać kobiecy punkt widzenia, nadając postaciom osobistą perspektywę. Vitti wybitnie ukazywała znużenie, będące plagą współczesności, z jej alienacją i zagubionymi wartościami. Była odtwórczynią ról kobiet zagadkowych, ponadprzeciętnie wrażliwych i złamanych, obdarzonych jednak wyjątkową siłą sprawczą. Ze względu na swoją enigmatyczną urodę była zwana „wysoką kapłanką mroźnej zmysłowości”.

Dzięki wielkiemu talentowi, ale też kamerze Antonioniego, Vitti stała się doskonałym wcieleniem kobiet tajemniczych i zjawiskowych. Aktorka stała się pierwszą damą kina, o której współpracę zabiegali najlepsi.

W poświęconym Vitti cyklu pokażemy najsłynniejsze owoce jej współpracy z Michelangelo Antonionim: Przygodę, Noc, Zaćmienie i Czerwoną pustynię, w których grała kobiety niepokojące, rozedrgane, wrażliwe i nieuchwytne. 

Czytany 232 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 kwiecień 2022 22:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama