cinema.pl Artykuły

wtorek, 05 kwiecień 2022 11:39

Czy animacja może być inspiracją dla młodych twórców?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Niespełna siedmiominutowy film autorstwa Tomka Bagińskiego zadebiutował 20 lat temu. Obraz oparty na opowiadaniu polskiego pisarza Jacka Dukaja cechuje subtelnie zbudowana fabuła, wprowadzająca widza w tajemniczy świat, który można interpretować na wiele sposobów. Warto przypomnieć, że autor pracował nad filmem przez kilka lat, dopracowując animację do perfekcji. Czy jednak dziś, po dwudziestu latach od premiery Katedry, obraz ten jest nadal aktualny i czy może zainspirować młodego widza?

Krótkometrażowe animacje artystyczne Tomasza Bagińskiego, twórcy nominowanej do Oscara Katedry, stały się swego rodzaju marką, kojarzoną z jakością. To niepokojące, a zarazem klimatyczne produkcje, rozpoznawalne również przez najmłodszych fanów cyfrowych animacji – tym warto przypomnieć, że polski reżyser zadebiutował znacznie wcześniej. Jego pierwszy film "Rain" powstał w 1997 r. i był obrazem wizjonerskim, którego fabuła pozostaje aktualna do dziś. 

Katedra to obraz znacznie bardziej dopracowany pod każdym względem. Nic dziwnego, ponieważ praca nad nim trwała niemal 3 lata. Wysiłek opłacił się, bowiem obecnie wielu datę jego premiery uznaje za moment debiutu polskiej animacji cyfrowej na arenie międzynarodowej. 

Przez prawie ćwierć wieku od powstania filmu, w branży animacyjnej zmieniło się dosłownie wszystko. Twórcy mają dostęp do znacznie lepszych technologii. Postęp, jaki się dokonał na tym polu jest ogromny. – O sukcesie wciąż jednak decydują nie tyle techniki animacyjne, ale umiejętne zastosowanie ich tak, aby to nie one determinowały opowiadaną historię, ale na odwrót. To właśnie to zadecydowało o sukcesie oraz ponadczasowości Katedry – mówi Tomasz Bagiński. – Warto w tym miejscu dodać, że w polskich twórcach drzemią ogromne pokłady kreatywności, które wynikają ze skomplikowanego miksu kultury Wschodu i Zachodu. To unikalne poczucie estetyki daje im ogromną przewagę nad artystami z innych części świata – dodaje.

Obecnie w kraju powstaje coraz więcej wartościowych produkcji z potencjałem na międzynarodowy sukces, także komercyjny. – Warto pamiętać, że dziś rodzima branża oferuje znacznie większe, niż 20 lat temu możliwości. Młodzi Polacy coraz bardziej wierzą też w siebie i swoje możliwości. Katedra była w tym kontekście jaskółką zwiastującą wiosnę. Do dziś pozostaje inspiracją dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej niezwykle wymagającej branży. – podsumowuje Bagiński.

 

 

 

 

 

------

O grupie Platige:

Platige Image to studio produkcji i postprodukcji, które specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D 

i efektach wizualnych na potrzeby filmu, rozrywki i reklamy. Produkuje masowe imprezy i realizuje design na potrzeby transmisji na żywo dla studiów telewizyjnych z użyciem technologii Vizrt. Jest szczególnie cenione za cinematiki tworzone dla znanych na całym świecie studiów produkujących gry wideo. Zespół składa się z ponad 250 profesjonalistów z branży kreacji: reżyserów, reżyserów kreatywnych, grafików, animatorów i producentów. Platige ma swoim koncie kilkaset nagród i wyróżnień; w ciągu ponad 25 lat działalności studio zostało uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. BAFTA, EFA, Goya i SIGGRAPH. Było również nominowane do Oscarów, Złotej Palmy Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji. Zobacz realizacje Platige Image na www.platige.com

Czytany 187 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 kwiecień 2022 12:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama