cinema.pl Artykuły

czwartek, 31 marzec 2022 18:17

"Pasolini. Sny przed końcem" premiera 3 kwietnia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

3 kwietnia na Scenie na Zapleczu Teatru Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu „Pasolini. Sny przed końcem” w reżyserii Judyty Berłowskiej na podstawie tekstu Amadeusza Nosala, znanego toruńskiej widowni ze spektaklu „Być jak Thelma i Louise…”.

 

Plaża w Ostii. Tutaj ta historia ma swój początek i tutaj skończy się, a potem zacznie od nowa. W noc Wszystkich Świętych, z 1 na 2 listopada 1975 roku na plaży w Ostii odnaleziono ciało Pier Paolo Pasoliniego – wybitnego włoskiego reżysera i skandalisty kina. Zagadka tego morderstwa do dziś nie została rozwiązana. Kilka dni po zabójstwie Pasoliniego, wobec opieszałości policji i podejrzeń o naciski, Oriana Fallaci rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie…

„Pasolini. Sny przed końcem” to opowieść o kinie, obsesji tworzenia filmów i bezkompromisowym życiu w cieniu apokalipsy. Pasolini przez całe życie zabierał głos w imieniu tych, którzy tkwili na marginesach systemu. Swoją sztuką próbował nie tylko krzewić piękno i dać świadectwo, ale też przeciwstawiać się systemowej opresji, czym zapisał się w historii światowego kina. W spektaklu prócz Pasoliniego pojawią się inne ważne postaci z jego życia: Maria Callas, Oriana Falacci czy Orson Welles.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Joanna Załęska, muzykę stworzyła Anna Stela, zaś projekcje wideo przygotował Amadeusz Nosal. 7 i 8 kwietnia spektakl zostanie zaprezentowany na Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie.

Tekst: Amadeusz Nosal

Reżyseria: Judyta Berłowska 

Scenografia i kostiumy: Joanna Załęska

Wideo: Amadeusz Nosal

Muzyka: Anna Stela

Występują:

Joanna Rozkosz

Wojciech Jaworski

Jolanta Teska

Jakub Suwiński (gościnnie)

Anna Stela (gościnnie)

Borys Jaźnicki (gościnnie)

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Czytany 221 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 marzec 2022 18:24

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama