cinema.pl Artykuły

czwartek, 31 marzec 2022 16:57

Piękna i Bestia po japońsku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po światowej premierze podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes i projekcjach na BFI London Film Festiwal oraz 8. MFF Kino Dzieci w Warszawie, gdzie uzyskał nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych, najnowszy film nominowanego do Oscara Mamoru Hosody ‘Belle’ w kinach już w jutro!

 

Mamoru Hosoda jest aktualnie najbardziej znanym, po Hayao Miyazakim, twórcą japońskiego anime. Po krótkiej współpracy z legendarnym studiem Ghibli, zakończonej z powodu różnic dotyczących artystycznej strony produkcji filmowych, Hosda założył własną firmę, Studio Chizu (Mapa po japońsku). Tam powstały jego najsłynniejsze do tej pory filmy: ‘Wilcze dzieci’ (2012), ‘Chłopiec i Bestia’ (2015), ‘Mirai’ (2018) oraz ‘Belle’. 

Studio Chizu przyjęło postać Makoto Konno, głównego bohatera filmu ‘O dziewczynie skaczącej przez czas’ autorstwa Mamoru Hosoda jako swoje logo. Tematycznie, podobnie jak Walt Disney Animation Studios i Ghibli Studio, Chizu sięga do klasycznych baśni europejskich oraz wpływów futurystycznej technologii na relacje międzyludzkie. Tym razem, Suzu, bohaterka najnowszej animacji Hosady, jest Piękną (la Belle) zainspirowaną osiemnastowieczną powieścią francuskiej pisarki Jeanne-Marie Leprice de Beaumont. W wirtualnym świecie awatarów Bella spotyka Bestię (la Bête). 

Rewelacyjna wizualnie, porywająca muzycznie i bardzo wzruszająca opowieść o pokonywaniu demonów przeszłości i odnajdowaniu swej tożsamości dzięki współczesnym mediom społecznościowym, ‘Belle’ zachwyciła jurorów SKS ‘Za niezwykle aktualne oddanie dzisiejszych czasów, przepiękny i uniwersalny przekaz, subtelne ukazanie zagrożeń wirtualnego świata, ale także za odczarowanie jego ciemnej strony’. Film wprawdzie nie dostał nominacji, ani statuetki tegorocznego Oscara, ale zebrał 14 minutową owację na stojąco w Cannes.

Główną bohaterką filmu jest Suzu, zamknięta w sobie licealistka, mieszkająca razem z samotnym ojcem w niewielkiej miejscowości. Jest tak samo jak on samotna i zagubiona po śmierci matki. Kontakty z ojcem i koleżankami ze szkoły ograniczają się do krótkiej wymiany informacji. Dziewczyna cierpi. Ukrywa swoje uczucia. Kiedyś kochała śpiewać. Miłość do muzyki i śpiewu zaszczepiła jej matka. Teraz śpiew przywołuje bolesne wspomnienia jej utraty. Suzu coraz częściej szuka ukojenia w sieci. 

Za namową jedynej bliskiej koleżanki, Hiro, Suzu rejestruje się w wirtualnym świecie ‘U’. Korzystając z biometrycznych danych użytkownika, futurystyczna aplikacja rozpoznaje jego największe talenty i pozwala stworzyć mu nową niezależną tożsamość internetową. W cyfrowym świecie liczącym ponad 5 miliardów wirtualnych mieszkańców, w którym można zostać kimkolwiek się zapragnie, Suzu staje się piękną Belle obdarzoną fenomenalnym głosem. Uwolniona od emocjonalnej traumy jej realnego świata, ukrywająca się za tajemnniczym awatarem, dziewczyna zdobywa się na odwagę zaśpiewania ulubionej piosenki. Jej występ staje się natychmiastową sensacją, a Belle największą gwiazdą z milionową rzeszą fanów w całym cyberświecie U. Jednak wirtualny sukces nie zmienił nic w jej rzeczywistym świecie. Suzu w dalszym ciągu jest piegowata i dość przeciętnie wyglądająca. W dalszym ciągu cierpi z powodu śmierci matki. W dalszym ciągu jest ignorowana przez koleżanki w szkole.

Wkrótce jeden z kolejnych koncertów sensacyjnej Belle zostaje zakłócony pojawieniem się tajemniczej Bestii. Jest paskudna, złowroga i agresywna. Jest poszukiwanym przez cyberpolicję postrachem mieszkańców wirtualnego świata U. Wszyscy znają jej zbrodniczą działalność, ale nikt nie zna jej prawdziwej tożsamości. Belle jest jednak przekonana, że postawa groźnego stworzenia nie wynika z nienawiści i złych intencji, lecz jest rezultatem bolesnych doświadczeń w realnym świecie. Postanawia odkryć tożsamość Bestii, by jej pomóc i złagodzić udrękę. Między obojgiem nawiązuje się niecodzienna relacja istniejąca w dwóch światach – wirtualnym i rzeczywistym. Czy ryzykowna podróż jaką podejmuje Belle zakończy się sukcesem? Czy korzystna z niej tylko Bestia czy może oboje? 

Jak w poprzednich filmach, Hosoda znów porusza uniwersalny temat relacji międzyludzkich i ich związku z wszechobecną siecią internetową. Z wyjątkowo dużym wyczuciem opowiada o ludzkich emocjach, o wyobcowaniu, o problemach współczesnej rodziny, o trudności otworzenia się przed inną osobą i samym sobą, o tym, jak trudno zdobywa się zaufanie. Również o tym, jak problematycznym może być zmaganie się ze swoimi niepewnościami i rozterkami. Jednoznacznie pokazuje siłę internetu – jego pozytywny i negatywny wpływ na nasze życie. Nie odkrywa Ameryki, wręcz przeciwnie, pokazuje, że w sieci jest dużo anonimowej cyberprzemocy i zastraszania, ale również wiele pozytywnych możliwości.

W przeciwieństwie do poprzednich obrazów, Hosoda stworzył film przypominający disneyowski musical, ale w wersji animowanej. Animacja i ścieżka dźwiękowa są więc niezwykle istotnymi atrybutami filmu. Autorem oprawy muzycznej jest Ludvig Forssell. To on jest odpowiedzialny za dwa cyberświatowe hity Belle - ‘Lend Me Your Voice’ oraz finałowy ‘A Million Miles Away’. Głosu wycofanej z życia Suzu oraz super cybergwiazdy Belle użyczyła znana w Japonii tekściarka i piosenkarka, Kaha Nakamura. Dzięki jej niezwykłemu talentowi, ‘Belle’ jest sensacyjnym doświadczeniem kinowym, niewiele odbiegającym od uczestniczeniu w koncercie na żywo. Prawdziwa audio-uczta! 

‘Belle’ jest równie zachwycająca pod względem wizualnym. Klasyczna, delikatna kreska z poprzednich filmów Hosody, powraca i przedstawia realny świat Suzu – smutny i pełen bólu. Cyberświat U to już zupełnie coś innego. To wysokobudżetowe, najnowsze techniki komputerowe CGI. Jest tu niesamowita ilość nowatorskich wizualnych fajerwerków przedstawiających wspaniały świat Belli, ale także Suzu, kiedy wreszcie odnalazła swoją szczęśliwą tożsamość w realnym świecie. Prawdziwa wizualna uczta.

‘Belle’ jest jednym z tych filmów, które zostaną z nami na długo. Polecam.

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 268 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama