cinema.pl Artykuły

piątek, 25 marzec 2022 23:13

ZDOBYWCA SREBRNEGO NIEDŹWIEDZIA w kwietniu w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nagrodzona za reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie to pięknie sfilmowana opowieść o dramatach zwykłych ludzi w trybach wielkiej historii. Debiut Dénesa Nagya oparty jest na powieści autorstwa Pála Závady. Z obejmującej dwadzieścia lat sagi węgierski reżyser koncentruje się ledwie na trzech dniach. 

 

W KINACH OD 22 KWIETNIA 2022

Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojuszników hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu" (Bandenbekämpfung).   

Wśród nich jest kapral Istvan Semetka (w tej roli naturszczyk Ferenc Szabó), którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. W jej wyniku śmierć ponosi dowódca kompanii.

To wydarzenie odciśnie piętno na bohaterze i zrzuci na niego ciężar odpowiedzialności za towarzyszy broni, ale będzie miało też poważne reperkusje dla mieszkańców wsi. Zwłaszcza gdy na miejsce dotrą posiłki, mające wesprzeć zaatakowany oddział.

 

BIOGRAM REŻYSERA

Dénes Nagy – węgierski reżyser i scenarzysta. W 2009 roku ukończył Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie. W trakcie studiów spędził rok na wymianie w berlińskiej German Film and Television Academy (DFFB). W 2012 roku brał udział w Berlinale Talents. Jego krótki metraż „Soft Rain" (2013) miał premierę w sekcji Quinzane des réalisateurs canneńskiego festiwalu. Film cieszył się dużym zainteresowaniem na międzynarodowych imprezach, zdobywając kilka nagród. Dokumenty, które wyreżyserował Nagy, miały swoje premiery na festiwalach w Rotterdamie („Another Hungary") i Sarajewie („Harm"). „W świetle dnia" to jego pełnometrażowy debiut fabularny, za który otrzymał w 2021 roku berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia. Statuetka przypadła Nagy'emu za reżyserię. 

 

Filmografia:

2020 W świetle dnia / Természetes fény

2015 Harm / Seb (dok.)

2013 Another Hungary / Másik Magyarország (dok.)

2013 Soft Rain / Lágy eső (kr.m.)

2009 Berlinskaya fuga (dok., kr.m.)

Czytany 225 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 marzec 2022 23:17

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama