cinema.pl Artykuły

niedziela, 20 marzec 2022 22:15

"RYTMY CASABLANKI" - marokański kandydat do Oscara w kinach już w maju

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film "Rytmy Casablanki" został uznany przez krytków najbardziej pozytywnym filmem ostatniego festiwalu w Cannes. Ta wzruszająca i pełna energii opowieść o nadziejach młodości i szukaniu własnej drogi jest też pierwszą w historii caneńskiego festiwalu marokańską produkcją, pokazywaną w konkursie głównym. Film został też wytypowany jako marokański kandydat do Oscara. 

 

W KINACH OD 13 MAJA

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania „Rytmy Casablanki" zarażają optymizmem i pozytywną energią.  Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy nie są jego fanami. 

Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.

Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania. 

 

BIOGRAM REŻYSERA

Nabil Ayouch – reżyser, scenarzysta i producent o marokańskich korzeniach. Urodził się w 1969 roku w Paryżu. Pierwsze doświadczenia zbierał, pracując w agencji reklamowej. W 1992 roku nakręcił pierwszy krótkometrażowy film – „Les pierres blues du désert". Pięć lat później filmem „Mektoub", który był marokańskim kandydatem do Oscara, zadebiutował w pełnym metrażu. W 1999 roku założył firmę produkcyjną Ali n'Production, której celem była pomoc młodym twórcom na początku ich artystycznej drogi. Rok później za film „Ali Zaoua. Książę ulicy" otrzymał Nagrodę Ekumeniczną na festiwalu w Montrealu. Kolejne filmy, w tym „Boskie konie" (2012, marokański kandydat do Oscara), potwierdziły jego talent i przyniosły mu uznanie filmowego świata. 

Wybrana filmografia:

2021 Rytmy Casablanki / Haut et fort

2017 Razzia

2015 Tyle miłości / Much Loved

2012 Boskie konie / Les Chevaux de Dieu

2011 My Land

2007 Marzenia Loli / Whatever Lola Wants

2003 Une minute de soleil en moins (film TV)

2000 Ali Zaoua. Książę ulicy / Ali Zaoua, prince de la rue

1997 Mektoub

Czytany 279 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 20 marzec 2022 22:39

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama