cinema.pl Artykuły

piątek, 18 marzec 2022 18:50

OSCAROWY® marzec w CANAL+

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Przed nami kolejna, 94. już gala rozdania najważniejszych nagród filmowych. Zanim jednak świat dowie się, kto w tym roku zostanie uhonorowany Nagrodą Akademii, widzowie CANAL+ mogą sobie przypomnieć największe oscarowe® hity oraz zobaczyć tegorocznego polskiego kandydata do statuetki za najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

 

Maraton filmów oscarowych® na CANAL+ PREMIUM tuż przed transmisją gali: zeszłoroczni triumfatorzy NOMADLAND i NA RAUSZU oraz polski kandydat w tegorocznym wyścigu: SUKIENKA. 

Szeroki wybór filmów nagradzanych i nominowanych w poprzednich latach już dostępny w serwisie CANAL+ online m.in.: NA RAUSZU, MINARI, OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA.

Specjalny cykl "Marzec z Oscarami" w poniedziałki i wtorki o 20:10 na Ale kino+, a w nim m.in.: TRAGEDIA POSEJDONA, MASH, CAROL, czy ARTYSTA.

Szeroki wybór filmów nominowanych w tym roku w wyścigu o statuetkę w serwisie PREMIERY CANAL+ m.in.:  NIE CZAS UMIERAĆ, DIUNA, DOM GUCCI, LUCA, FREE GUY.

WIECZÓR OSCAROWY w CANAL+ PREMIUM i serwisie CANAL+ online 27.03

NOMADLAND, dramat, premiera godz. 21:30 na CANAL+ PREMIUM, film dostępny w serwisie CANAL+ online od 28.03 Obsypany nagrodami dramat Chloé Zhao. NOMADLAND zdobył w 2021 roku Oscary® dla najlepszego filmu i reżysera. Statuetkę za najlepszą rolę pierwszoplanową otrzymała również Frances McDormand wcielająca się w Fern, która po utracie pracy w wyniku recesji postanawia zostać współczesną nomadką. Pakuje resztę dobytku do furgonetki i rozpoczyna nowy etap życia. NOMADLAND to historia o walce z problemami finansowymi i życiu na przekór przyjętym schematom. To również  portret amerykańskiej społeczności koczowników. Autorzy zaprosili do udziału w filmie prawdziwych nomadów, Lindę May oraz Swankie i Boba Wellsa, którzy stają się mentorami bohaterki i towarzyszą jej w trakcie podróży po amerykańskim Zachodzie.

SUKIENKA, dramat, krótki metraż, premiera godz. 23:15

 

W tym roku statuetki zostaną rozdane w 23 kategoriach, w tym dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Właśnie o tego Oscara® walczy polski film SUKIENKA w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Obraz, który ma już na koncie m. in. Złotego Lwa i dwie statuetki Grand Off, opowiada historię Julii, mieszkającej na jednej z polskich wsi fanki death metalu i gry na automatach. Dziewczyna cierpi z powodu samotności, a całe jej życie podyktowane jest wzrostem. Miejscowa społeczność nie jest bowiem w stanie zaakceptować jej karłowatości. Wszystko zmienia się, gdy w życiu Julii pojawia się przystojny kierowca ciężarówki.

NA RAUSZU komediodramat, emisja godz. 23:45, film już dostępny w CANAL+ online Wielokrotnie nagradzany duński reżyser, Thomas Vinterberg, po raz kolejny spotkał się na planie z Madsem Mikkelsenem. Nagrodzony Oscarem® dla najlepszego filmu międzynarodowego obraz NA RAUSZU to, jak twierdzi sam twórca – pochwała życia, a nie picia. Film opowiada o grupie przyjaciół, nauczycieli w szkole średniej, którzy postanawiają przeprowadzić na sobie niecodzienny eksperyment. Zainspirowani teorią mówiącą, jakoby człowiek urodził się z niedostatkiem alkoholu w organizmie, który należy nieustannie uzupełniać, codziennie starają się utrzymać stały poziom procentów we krwi. Również w pracy. Tommy, Peter, Nikolaj i Martin - najmniej przekonany do rzekomych zbawiennych skutków ciągłego bycia „na rauszu” - szybko odczuwają pozytywne efekty nietypowej terapii. Jednak żaden z bohaterów nie przewiduje, jak daleko idące skutki będzie miało to doświadczenie.

Filmy już dostępne w serwisie CANAL+ online

 

MINARI to jeden z najczęściej nagradzanych filmów minionego roku. Dramat Lee Isaaca Chunga otrzymał m. in. Złoty Glob w kategorii "Najlepszy film zagraniczny" oraz Grand Prix i nagrodę publiczności  na festiwalu Sundance. Obraz ma na koncie również Oscara® i nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za kreację Youn Yuh-Jung. MINARI to subtelna, czuła opowieść o życiu koreańskiej rodziny, która z tętniącej życiem Kalifornii przeprowadza się na sielską, amerykańską prowincję w Arkansas. Marzeniem Jakoba jest farma, która mogłaby zaopatrywać lokalnych koreańskich sklepikarzy. Zmiana miejsca zamieszkania, która pozwala mu zrealizować te plany jest jednocześnie ogromnym wyzwaniem dla pozostałych członków rodziny, którzy nie potrafią zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA. Nagrodzony Oscarem® za najlepszy oryginalny scenariusz (i nominowany jeszcze w czterech innych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu) dramat o kobiecej zemście. W wyniku traumatycznych wydarzeń Cassandra, dobrze zapowiadająca się studentka medycyny, rezygnuje z ambicji i poświęca życie temu, co uznaje za najważniejsze. Motorem napędowym głównej bohaterki jest nie tylko dążenie do ukarania bezpośrednio winnych zbrodni. Cassandra przede wszystkim pragnie uświadomić  osobom, które odegrały jakąś rolę w wydarzeniach z przeszłości, wagę ich czynów - cichego "zalegalizowania" gwałtu i tolerowania bezkarności sprawców. Film spotkał się z ogromnym uznaniem i został doceniony za podjęcie ważnego społecznie tematu - normalizacji i usprawiedliwiania nadużyć seksualnych, często z jednoczesnym obarczaniem winą samych ofiar. Ten jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych obrazów ostatnich lat to reżyserski debiut brytyjskiej scenarzystki i aktorki Emerald Fennell, która wcześniej pisała scenariusze m.in. do serialu „Obsesja Eve” oraz zagrała w „Pamiętnikach położnej” czy „The Crown” wcielając się tam w Camillę Parker Bowles. 

Cykl "Marzec z Oscarami" w Ale kino+

RYDWANY OGNIA, premiera 21.03 godz. 20:10 Film w 1982 zdobył Oscary® w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, muzyka oryginalna oraz kostiumy. RYDWANY OGNIA to oparta na faktach historia męskiej rywalizacji. Dwóch młodych sportowców, Eric Liddell - pobożny katolik ze Szkocji i Harold M. Abrahams - ambitny Anglik żydowskiego pochodzenia stają do wyścigu na 100 metrów na olimpiadzie w Paryżu. Pierwszy z nich biegnie "ku chwale Jezusa", drugi - by zdobyć sławę.

SPACER PO LINIE, premiera 22.03 godz. 20:10 Film opowiada o życiu Johnny'ego Casha - życiu, które było istnym spełnieniem amerykańskiego snu. Cash młodość spędził na plantacji bawełny. Jego stosunki z ojcem były, lekko mówiąc, napięte. Uznawał on bowiem tylko brata Johnnego, a kiedy ten umarł miał powiedzieć: "Bóg wziął nie tego syna, którego miał". Jednak film to głównie historia wielkiej sławy, uzależnienia od narkotyków, a przede wszystkim szalonej miłości Johnny'ego do jego drugiej żony, z którą pozostał w związku aż do śmierci - piosenkarki June Carter. W 2006 Oscar® powędrował w ręce Reese Witherspoon za najlepszą rolę pierwszoplanową, właśnie June Carter.

GOŁO I WESOŁO, premiera 28.03 godz. 20:10 Komedia napisana przez Stephena Sinclaire’a i Anthony’ego McCartena, która od lat niezmiennie bawi publiczność zarówno na ekranach, jaki i deskach teatrów. Gdy grupa pracowników stalowni w Sheffield traci zajęcie w wyniku redukcji etatów nieoczekiwanie znajduje dość oryginalne zajęcie. Zainspirowani popularnością zespołu striptizerskiego, który właśnie odwiedza miasto, postanawiają założyć swój. Pomimo tego, że nie posiadają muskulatury tradycyjnych chippendales, ich występy rozgrzewają damską publiczość. Film zdobył popularność nie tylko w Europie, ale i w Ameryce, niechętnej europejskiemu kinu. Potwierdzeniem tego powodzenia były nagrody i nominacje, m.in.: Felix, włoski David i hiszpańska nagroda Goi dla najlepszego filmu europejskiego oraz Oscar® za muzykę.

ARTYSTA premiera 29.03 godz. 20:10 Niekwestionowany triumfator Oscarów® w 2012 roku. ARTYSTA zdobył aż pięć statuetek: dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszego reżysera oraz za najlepszą muzykę oryginalną i najlepsze kostiumy. Film Michela Hazanaviciusa to historia gwiazdora kina niemego. George Valentin nie może pogodzić się z postępem technologicznym, przez który zaczyna się udźwiękowienie filmów. W przełamaniu uprzedzenia pomaga aktorowi zakochana w nim Peppy.

Inne filmy z cyklu "Marzec z Oscarami" już dostępne w serwisie CANAL+ online:TRAGEDIA "POSEJDONA", MASH, CAROL, BEZDROŻA, DEBIUTANCI 

TEGOROCZNI NOMINOWANI W SERWISIE PREMIERY CANAL+ 

NIE CZAS UMIERAĆ Najnowsza odsłona kultowej serii przygód agenta 007 inspirowanych postacią stworzoną przez Iana Fleminga. W NIE CZAS UMIERAĆ w roli Jamesa Bonda po raz kolejny – i ostatni - Daniel Craig, który w uwielbianego na całym świecie bohatera wciela się od 2006 roku. Po odejściu ze służby Bond cieszy się upragnionym spokojem w swojej jamajskiej willi. W tym czasie w Londynie dochodzi do włamania do ściśle tajnego laboratorium, podczas którego uprowadzony zostaje naukowiec wraz z niezwykle niebezpieczną technologią. Z prośbą o pomoc do byłego agenta Jej Królewskiej Mości zwraca się przyjaciel z CIA - Felix Leiter. Okazuje się, że również MI6 poluje na tajemniczych sprawców porwania, a na drodze Bonda staje nowy agent 00.  

Film walczy o Oscary® w kategoriach: najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepsza piosenka ("No Time to Die" Billie Eilish).

DIUNA, produkcja Warner Bros. Pictures i Legendary Pictures w reżyserii nominowanego do Oscara® Denisa Villeneuve’a (Nowy początek, Blade Runner 2049), to kinowa adaptacja przełomowego bestsellera Franka Herberta pod tym samym tytułem. DIUNA opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Film walczy o Oscary® w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepsze efekty specjalne, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy i najlepsza charakteryzacja.

DOM GUCCI Film Ridleya Scotta inspirowany historią modowego imperium rodziny Gucci. Obejmująca dwie dekady historia opowiada o głośnej sprawie Patrizii Reggiani, w którą wcieliła się zdobywczyni Złotego Globu - Lady Gaga. Piosenkarce na ekranie towarzyszy plejada hollywoodzkich gwiazd: Adam Driver, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek i Al Pacino. Życie Patrizii, pracującej w administracji firmy transportowej swojego ojca, zmienia się diametralnie, kiedy poznaje Maurizia. Mimo sprzeciwu rodziny, wnuk założyciela słynnego modowego imperium poślubia piękną i pewną siebie studentkę, która dzięki temu mogła prowadzić życie o jakim marzyła. Życie pełne luksusu i przepychu, dekadencji, lecz również zdrad i zemsty, które doprowadziły do morderstwa.

Film walczy o Oscara® w kategorii najlepsza charakteryzacja.

FREE GUY Komedia Disneya w gwiazdorskiej obsadzie, która latem biła rekordy popularności w kinach na całym świecie. W rolach głównych Ryan Reynolds, Jodie Comer i zdobywca Oscara® za scenariusz do głośnego JOJO RABBIT, Taika Waitti. Guy to uroczy, choć przeciętny pracownik banku. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że jest bohaterem brutalnej przygodowej gry wideo. Wraz z nowo poznaną Millie, w której z miejsca się zakochuje, postanawia uratować swoje ukochane Free City i zaczyna grać według swojego własnego scenariusza! 

Film walczy o Oscara® w kategorii najlepsze efekty specjalne.

Czytany 286 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 marzec 2022 18:53

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama