cinema.pl Artykuły

wtorek, 15 marzec 2022 23:04

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” na platformach streamingowych i DVD od 18 marca!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

18 marca na platformy vod i na DVD trafi film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Film będzie można zobaczyć między innymi na platformach: Premiery Canal+, Player.pl, Rakuten TV, Chili, VOD.pl, Playnow.pl, TVP VOD, Polsat Box Go, E-kino Pod Baranami.pl

 

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” fabularyzowany film dokumentalny relacjonujący przebieg pierwszych w historii ataków gazowych, jakie miały miejsce w trakcie I wojny światowej na froncie wschodnim.

Krytycy i publiczność zgodnie twierdzą, że „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to zapadających w pamięć dokument historyczny, z kronikarską dokładnością ukazujący przebieg tamtych tragicznych dni. Reżyser używając najlepszych środków filmowych, przypomina wydarzenia, które zabiła ludzka niepamięć.

W latach 1914-1915 w toczonej po między Niemcami a Rosją Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów - ofiar trzech kolejnych niemieckich ataków gazowych. Z racji, że był to czas kiedy Państwo Polskie nie istniało, w szeregach obu zaborczych armii walczyli także Polacy. Również oni byli ofiarami kolejnych starć i ataków gazowych.

Efektowne sceny batalistyczne, najnowocześniejsza technika realizacji i rekonstrukcji wydarzeń ukazują nam historię broni chemicznej, począwszy od prac laboratoryjnych, jakie przeprowadzał jej twórca Fritz Haber, poprzez pierwsze próby użycia jej na polu walki, aż do pełnego wykorzystywania aż do czasów współczesnych.

 

Film posiada Znak Jakości Zespołu Edukatorów Filmowych, którzy tak uzasadnili swój wybór: Kino „ku przestrodze”, o mało znanym a niezwykle znaczącym epizodzie z czasów I wojny światowej, mającym wpływ na współczesne postrzeganie konfliktów zbrojnych. Podstawowym walorem filmu jest budzenie świadomości, że I wojna światowa była także naszą, polską wojną. Cenna jest również próba pokazania człowieka bez pokazywania strony konfliktu (Polacy walczący po obu stronach frontu), wieloźródłowość materiałów i szeroki kontekst. Świetnie zrealizowane sekwencje fabularne - zwłaszcza nakręcone z historyczną dbałością i sporym rozmachem sceny batalistyczne - mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów kina wojennego. Atrakcyjna, wzorowana na telewizyjnych produkcjach dokumentalnych BBC, forma filmu, gwarantuje zainteresowanie młodzieży.

Nagrody i wyróżnienia:

Światowa premiera filmu odbyła się w 2020 roku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Film otrzymał następujące nagrody i wyróżnienia:

• Wyróżnienie Jury w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego (za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej)

• Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Cardiff

• Nagroda Specjalna Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

• Nagroda Publiczności na 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

• Kacper Wójcicki - nominacja za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021

 

   Film jest kandydatem do nominacji do Nagród Polskiej Akademii Filmowej – Złotych Orłów.

Czytany 419 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 marzec 2022 23:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama