cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 14 marzec 2022 12:28

Kobiety w animacji: czy animacja jest kobietą?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 15 marca Fundacja Ex Anima wspólnie z partnerem akcji, studiem Platige Image zaprasza na wyjątkowe, bezpłatne wydarzenie – Kobiety w animacji: czy animacja jest kobietą? Jego głównym założeniem jest przybliżenie twórczości polskich animatorek oraz debata na temat roli kobiet w branży. Spotkanie odbędzie się on-line, a jego prowadzącą jest Hanna Margolis, reżyserka filmów animowanych, która swoją pracę doktorską poświęciła właśnie tematowi kobiet w animacji. Jedocześnie uruchomiona zostanie zbiórka, z której środki w całości zostaną przekazane na pomoc Ukrainie. 

 

Wydarzenie pt. Kobiety w animacji – czy animacja jest kobietą?, odbędzie się 15 marca 2022 r. 

w godzinach od 16:30 – 20:00 i będzie się składać z dwóch części. 

Od 16:30 do 18:00 będzie można obejrzeć jedenaście wielokrotnie nagradzanych animacji w reżyserii kobiet – w tym dwie propozycje z Ukrainy. Wśród nich znajdą się m.in.: tak znakomite tytuły, jak: 

Jestem tutaj, autorstwa Julii Orlik (2020, 15’) oraz Ja i moja gruba dupa, Yelezevety Pysmak (2020, 10’). 

Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny. Jego uczestnicy orz widzowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w nim za pośrednictwem czatu. W spotkaniu wezmą udział m.in. Julia Orlik, Martyna Koleniec, Tessa Moult- Milewska oraz Anastazja Naumenko - biogramy wszystkich panelistów znajdują się na końcu informacji prasowej.   

– Celem naszego spotkania jest przede wszystkich promocja kobiet oraz ich twórczości, ściśle związanej z animacją. W trakcie spotkania chciałybyśmy również przybliżyć sylwetki poszczególnych autorek, ich projekty oraz pokazać jak wygląda branża animacji widziana kobiecym okiem. Ze swojej strony serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na nasze bezpłatne wydarzenie, które już 15 marca odbędzie się on-line. Jesteśmy świadome, że pokazy filmowe nie są w tej chwili priorytetem. Jednocześnie sądzimy, że uczestnictwo w kulturze daje nam wszystkim szansę na chwilę wytchnienia i pokrzepienie w obecnej sytuacji. – powiedziała Ewelina Leszczyńska z Fundacji ExAnima.

 

Akcję intensywnie wspiera Platige Image S.A., polskie studio produkcyjne i postprodukcyjne. Firma specjalizuje się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów wizualnych dla świata filmu, rozrywki, edukacji oraz reklamy, a także produkcji imprez masowych i tworzeniu opraw telewizyjnych w technologii Vizrt. Kolejne planowane wydarzenie z udziałem studia Platige Image odbędzie się 15 marca. Będzie ono dotyczyło UNREAL ENGINE w animacji. Więcej szczegółów odnośnie tego wydarzenia będzie dostępne już wkrótce na Facebooku. 

Data: 15 marca 2022 od godziny 16:30 – 20:00

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/917451215620143/?ref=newsfeed 

Będzie również relacjonowane na kanałach social media Fundacji Ex Anima i Platige Image.

 

UCZESTNIKAMI PANELU DYSKUSYJNEGO BĘDĄ:

JULIA ORLIK - Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT), specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne. Urodzona w Katowicach w 1996 roku, mieszkanka Krupskiego Młyna, gdzie w rodzinnym garażu powstały jej wszystkie dotychczasowe filmy. Oprócz animacji interesuje się również krwawymi efektami specjalnymi, charakteryzacją filmową oraz prowadzeniem warsztatów filmowych z dziećmi i młodzieżą.

MARTA GABIGA - Urodziła się w roku 1995 w Polsce. Zawodowo zajmuje się animacją i ilustracją. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne, gdzie powstały jej filmy Słoń (2019) i Wycinanki (2021). Skupia się na animacji poklatkowej, a inspiruje się filmografią z całego globu. Fascynuje się językami i lingwistyką, wciąż też uczy się wyrażania siebie w wizualnym języku animacji.

OLGA KŁYSZEWICZ - Urodziła się w 1994 roku. Jest studentką piątego roku PWSFTviT  w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Eksperymentując z plastyką każdy film stworzyła w innej technice. Do tej pory zrealizowała 4 studenckie filmy.

MICHALINA MUSIALIK - Urodzona w 1994 animatorka i reżyserka filmów animowanych. Urodziła się na Śląsku, uczęszczała do Zespołu Sztuk Plastycznych w Katowicach. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Współpracowała ze studiami filmów animowanych takich jak Yellow Tapir Films, Animapol, Fumi Studio czy Letko. Pracowała w Muzeum Kinematografii w Łodzi na stanowisku edukatora, prowadziła tam warsztaty z animacji dla dzieci oraz lekcje muzealne z zakresu historii filmu.

YELYZAVETA PYSMAK - Jest polsko-ukraińską reżyserką i animatorką. Urodzony w Czernihowie na Ukrainie. Od 2015 roku studia w PWSFTviT w Łodzi na wydziale Animacji i Efektów Specjalnych.

ALA NUNU - Europejska reżyserka animacji, obecnie mieszka w Portugalii. Studiowała na UAP w Poznaniu, RCA w Londynie i La Poudriere we Francji (ale nadal ma tylko licencjat z Poznania). Nunu ma doświadczenie w reżyserowaniu i byciu reżyserem artystycznym komercyjnych i niezależnych produkcji takich jak seriale, kampanie społeczne, teledyski i filmy krótkometrażowe. W portfolio ma współpracę z Universal Studios i rodziną Franka Sinatry, The Atlantic, Kayax czy OnBeing. 

MAŁGORZATA BOSEK - Ukończyła warszawskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych oraz kurs animacji w Studio Miniatur Filmowych. Wykleja papierowe kolaże, tka, zbiera różności, tworzy krótkie filmy animowane. Prowadzi dwa studia animacji ANIMASO oraz Serafiński Studio. Miała 9 wystaw indywidualnych a jej animacje zebrały w sumie 16 nagród. 

JULIA BENEDYKTOWICZ - Urodzona w 1997 roku w Warszawie. Obecnie studentka V roku Wydziału Operatorskiego na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

DARIA GODYŃ - Ukończyła Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w Pracowni Tkaniny Artystycznej. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obroniła dyplom w Pracowni Filmu Animowanego. Autorka animacji „Substancja”(2016), „Smakosz”(2017), Millenium(2020). Założycielka studia graficznego, skupionego na animacji - Framesquad studio. Współpracuje z Krąków Animation Center oraz Krakow Film Klaster. Prowadzi warsztaty poświęcone animacji poklatkowej dla dzieci oraz dorosłych.

__

 

About Platige Image: 

Platige Image is a production and post-production studio that specializes in computer graphics, 3D animation and visual effects for film, entertainment and advertising. It produces mass events and designs for live broadcasts for TV studios using Vizrt technology. It is especially highly regarded for its cinematics created for world-famous video game studios.

The team consists of over 250 professionals from the creative industry: directors, creative directors, graphic designers, animators and producers. During its over 20 years of operation, the studio has been honored with numerous awards and distinctions, including a BAFTA, EFA, Goya and SIGGRAPH. It has also been nominated for the Oscars, the Palme d'Or at the Cannes Film Festival and the Golden Lion at the Venice Film Festival. See other Platige Image completed projects on www.platige.com.

Czytany 249 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 marzec 2022 23:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama