cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 14 marzec 2022 11:54

Dochód z biletów z londyńskiej imrezy przeznaczony dla dzieci dotkniętych wojną na Ukrainie

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od dwudziestu lat Instytut Kultury Polskiej w Londynie prezentuje brytyjskiej publiczności i licznej na Wyspach Polonii dorobek polskiej kinematografii – od klasyki do najnowszych, najczęściej ubiegłorocznych, produkcji. W tym roku KINOTECE przyświeca dodatkowo inny wzniosły cel.

 

Organizatorzy festiwalu postanowili odpowiedzieć na apel charytatywnej organizacji - SOS Children’s Villages i przekazać jej cały dochód ze sprzedaży biletów na pomoc dzieciom ukraińskim. Stawarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od lat pomaga dzieciom i ich rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Rosyjska inwazja postawiła tysiące rodzin w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Stowarzyszenie natychmiast podjęło działania związane z ewakuacją z zagrożonych terenów i zapewnienie im bezpiecznego schronienia. 

Bilety sprzedają się dobrze. Wysoką frekfencję w salach kinowych zapewnił wyjątkowo ciekawy program tegorocznej KINOTEKI. Są dramaty, komedie, dokumenty i klasyka polskiego kina. Projekcje filmów odbywają się na ekranach najbardziej prestiżowych studyjnych kin Londynu: ICA, JW3, Riverside Studios i Prince Charles Cinema. Gala zamykająca festiwal będzie miała miejsce w NFT1 - największej sali kinowej BFI Southbank. Wybrane tytuły pokazane będą też w Edinburgu, na ekranie renomowanego niezależnego kina, Filmhouse, siedziby Edinburgh International Film Festival. Dziesięć ‘pereł z lamusa’ jest dostępnych na streamingowej platformie BFI PLAYER. 

Pandemia koronowirusa spowodowała ogromne spustoszenie w światowej branży filmowej.  Zgodnie z nowymi zarządzeniami i w trosce o zdrowie i bezpieczeństo wstrzymano lub całkowicie zrezygnowano z wielu produkcji. Sponsorzy przemysłu wstrzymali się z inwestycjami do czasu końca pandemii. Nikt nie był w stanie podać daty premier zrealizowanych tuż przed koronawirusem filmów – nawet najnowszego Bonda. Pozamykane kina świeciły pustkami.  

Choć nie było łatwo, polska kinematografia przetrwała, i ma się dobrze. W czasie ostatnich dwóch lat powstało wiele długometrażowych filmów cieszących się uznaniem krytyków i popularnością wśród kinomanów. Dowodem sukcesu polskich filmowców tworzących w ‘czasach zarazy’ jest tegoroczny program KINOTEKI składający się całkowicie z obrazów powstałych w tym właśnie czasie. Niektóre z nich pokazane były wcześniej na międzynarodowych festiwalach filmmowych m.in. w Toronto, Salonikach, Luksemburgu czy Londynie.

WSPÓLCZESNE KINO POLSKIE 

Galowa projekcja pełnometrażowego debiutu Agnieszki Woszczyńskiej, ‘Cicha ziemia’, otwierająca KINOTEKĘ, należy do najbardziej współczesnego kina polskiego. Film powstał w ubiegłym roku. Młode małżeństwo wyjeżdża na wakacje do wynajętej we Włoszech willi. Nienadający się do użytku basen zawodzi oczekiwania pary. Postanawiają zatrudnić hydraulika. Obecność robotnika zakłóca ich bezpieczeństwo, rozbudza irracjonalne instynkty, uwalnia głęboko skrywane emocje i powoduje destruktywne niedopowiedzenia. W rolach głównych wystepują Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki. Nagrodzony przez miedzynarodową Federację Krytyki Filmowej (FIPRESCI) podczas ostatniego MFF w Salonikach obraz nie ma jeszcze daty polskiej premiery.

Kolejnym filmem w sekcji Współczesnego Kina Polskiego jest ‘Żeby nie było śladów’, przejmująca opowieść o bestialskim pobiciu Grzegorza Przemyka przez funkconariuszy milicji, w wyniku którego maturzysta i początkujący poeta umiera. Oparty na prawdziwych wydarzeniach z 1983 roku obraz obnaża perfidną dziełalność aparatu państwowego w celu zatuszowania prawdy. Esbecy używają w tym celu najbardziej brutalnych narzędzi, typowych dla rządów reżymowych. W rolę koronnego świadka wcielił się wspaniały Tomasz Ziętek. Matkę Grzegorza zagrała Sandra Korzeniak. Absolutnie niesamowitą ścieżkę dźwiękową skomponował Ibrahim Maalof. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego (‘Ostatnia rodzina’) zawalczy w tym roku o statuetkę Oscara. Wyniki już 28 marca.

Pozostałe filmy w tej sekcji to: ‘Zupa nic’ Kingi Dębskiej – nostalgiczny powrót do czasów PRL-u, komedia ‘Teściowie’ – fabularny debiut Jakuba Michalczuka, oparty na faktach kasowy sukces Jana Holoubka zatytułowany ’25 lat niewinności’, ‘Sonata’ Bartosza Blaschke – kolejny obraz zainspirawany prawdziwą historią cierpiącego na niedosłuch młodzieńca, którego marzeniem jest zostanie pianistą. Więcej dramatu dostarczają ‘Kobieta w nocy’ Rafała Kapelińskiego, debiut Aleksandry Terpińskiej ‘Inni ludzie’ oraz obyczajowy film Konrada Aksinowicza, ‘Powrót do tamtych dni’.

Po sesjach filmowych odbywają się spotkania z aktorami i reżyserami.

Specjalną projekcję, obok ‘Powrótu do tamtych dni’, będzie miał historyczny dramat Ryszarda Brylskiego ‘Śmierć Zygielbojma’ w Żydowskim Centrum Kulturalnym, JW3 już 23 marca. Film pokazany był w Polsce. Było o nim głóśno, więc nie powiem więcej niz to, że bilety są już wyprzedane.

KLASYKI POLSKIEGO KINA

Od dwudziestu lat KINETEKA stara się pokazywać brytyjskiej publiczności kultowe polskie filmy, znane w kraju, ale niekoniecznie na Wyspach. To wyjątkowa szansa dla brytyjskich koneserów zagranicznych filmów zobaczenia ważnej twórczości osławionych polskich rezyserów z lat przeszłych. Dla Polonii są one powrotem do młodzieńczych zainteresowań polskim filmem.

Dziesięć zrekonstruowanych cyfrowo obrazów jest dostępnych od 11 marca  w Wielkiej Brytanii dla subskrybentów BFI Player. W tegorocznym programie są super kultowe produkcje: ‘Jak być kochaną’ Wojciecha Jerzego Hasa, ‘Rysopis’ Skolimowskiego, ‘Paciorki jednego różańca’ Kazimierza Kutza, nominowany do Oscara film Andrzeja Wajdy, ‘Panny z Wilka’, reprezentant kina ‘moralnego niepokoju’, ‘Bez miłości’ Barbary Sass, dramat historyczno-polityczny Agnieszki Holland, ‘Gorączka’, kryminał Władysława Pasikowskiego, ‘Psy’oraz trzy filmy z gatunku science fiction: satyra Juliusza Machulskiego ‘Seksmisja’, zainspirowana powieścią H.G.Wellsa produkcja Piotra Szulkina, ‘Wojna światów – następne stulecie’ oraz kontrowersyjny film Andrzeja Żuławskiego, ‘Na srebrnym globie’.

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ

To projekcja trójwymiarowego i interaktywnego erotycznego poematu stworzonego do odbioru w rozszerzonej rzeczywistości. Debiut Weroniki Lewandowskiej i Sandry Fryysiak pokazany był podczas 21. MFF Nowe Horyzonty, zrobił furorę w Sundance i na festiwalu w Wiesbaden. Z pewnością zainteresuje brytyjskich kinomanów.

GALA ZAMYKAJĄCA KINOTEKĘ

To wyjątkowa okazja nie tylko dla Brytyjczyków, ale także dla Polonii, zobaczenia niemego filmu Ernsta Lubischa z 1924 roku, ‘Zakazany raj’ z Polą Negri, prawdziwą gwiazdą Hollywood pochodzenia polskiego. Film został odrestaurowany cyfrowo w ramach funduszy MoMa i założonej przez Martina Scorsese The Film Foundation. 

Projekcji filmu w NFT 1 BFI Southbank będzie towarzyszyła specjalnie na tę okazję skomponowana i wykonywana przez kompozytora na żywo muzyka Marcina Pukaluka.

Wspaniały program, jeszcze wspanialszy gest organizatorów KINOTEKI.

Ewa Cieplińska-Bertini

Czytany 350 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 marzec 2022 23:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama