cinema.pl Artykuły

wtorek, 08 marzec 2022 16:36

Premiera w ramach MOJEeKINO Solidarni z Ukrainą

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

#SolidarnizUkrainą – na MOJEeKINO możecie oglądać filmy, z których całkowity dochód zostaje przeznaczony na pomoc Ukrainie.

 

Od dziś jest to „PLEMIĘ” - „Europejskie Odkrycie Roku” (2014), zdobywca ponad 40 nagród na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych w tym trzech nagród Tygodnia Krytyki w Cannes.

To jeden z najwyżej ocenianych filmów ukraińskich zarówno przez widzów jak i krytyków, który stanowi olśniewający debiut scenopisarsko-reżyserski ukraińskiego filmowca Myroslava Slaboshpytskiy'ego. Ten ponury, bezlitosny, a jednocześnie wciągający dramat, rozgrywa się w dużej mierze za murami szkoły z internatem dla głuchoniemych. 

Niebywale radykalny w stylu, pozbawiony wszelkich dialogów, bez wątpienia stanie się pozycją obowiązkową w katalogu fanów kina artystycznego. Jednak podkreślamy, to nie jest film dla każdego!

Nastoletni chłopak trafia do szkoły dla niesłyszących. Zamknięci w odosobnieniu uczniowie, tworzą hermetyczną wspólnotę o ustalonej hierarchii i funkcjonującej wg. twardych zasadach. Nastolatek, nie chcąc być chłopcem do bicia, wybiera życie w grupie i wstępuje do plemienia, gdzie rządzi bezwzględne prawo siły. 

Podczas  dwugodzinnego seansu nie usłyszymy żadnego słowa. Bohaterowie rozmawiają wyłącznie w języku migowym i chociaż na ekranie nie ma napisów ani tłumaczenia, zarówno akcja jaki i emocje pozostają dla nas zrozumiałe. Nasze zmysły skupiają się na płaszczyźnie wizualnej, a to, co widzimy na ekranie, poraża swoją brutalnością. Kamera nie oszczędza widza, wiernie dokumentując akty przemocy.

Wszystko jest tu obecne i głęboko poruszające. Zarówno humor, ciepło, przygnębienie i uniesienie. Jednak w "Plemieniu" nie ma nic łatwego, a ostateczny efekt jest szokujący i przerażający.

Dystrybucja: Aurora Films

„Plemię”, reż. Myroslav Slaboshpytskiy, Ukraina, Holandia, 2014.

 

Czytany 234 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 marzec 2022 16:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama