cinema.pl Artykuły

niedziela, 06 marzec 2022 20:07

Poznaj sztukę przeżycia. Spotkanie z Davidem Henrym Gersonem

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nie sądziliśmy, że to spotkanie będzie miało tak aktualny wymiar. Być może jednak kino po raz kolejny udowodni, że potrafi nie tylko zapewnić rozrywkę, ale też być lustrem, w którym możemy zobaczyć naszą własną rzeczywistość. Wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie zapraszamy na kolejne filmowe spotkanie: tym razem z Davidem Henrym Gersonem, autorem filmu Sztuka przeżycia, który można oglądać na NH VOD.

 

Zorganizowane przez Ambasadę Bliżej amerykańskiego kina: spotkanie z Davidem Henrym Gersonem, odbędzie się online, 10 marca o godz. 18:00 – z twórcą porozmawia Andrzej Rossa (spotkanie zostanie poprowadzone w języku angielskim). Uczestnictwo jest bezpłatne – by wziąć w nim udział wystarczy do 9 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy. Każda osoba zarejestrowana na spotkanie otrzyma bezpłatny dostęp do filmu Sztuka przeżycia na platformie Nowe Horyzonty VOD.

O filmie

Młody raper, który trafił na kilka miesięcy do więzienia za piosenkę krytykującą Baszszara al-Asada. Choreograf torturowany przez tajną policję. Graficzka, której brat został siłą wcielony do armii i zginął podczas próby dezercji. Młodzi artyści, którzy w czasie Arabskiej Wiosny uwierzyli, że także w Syrii możliwe są zmiany, i sprzeciwili się reżimowi. Każde z nich zapłaciło wysoką cenę, by wreszcie szukać schronienia poza granicami kraju. Dokument Davida Henry'ego Gersona to opowieść nie tylko o piekle, w jakim znaleźli się Syryjczycy po krwawo stłumionej rewolucji, lecz także historia wychodzenia z traumy poprzez sztukę. Pisanie piosenek, tworzenie instalacji graficznych czy występy sceniczne są dla bohaterów filmu zarówno wyrazem buntu, jak i szansą na odzyskanie wolności i poczucia własnej sprawczości. Na szczęście jestem artystą, więc mam przestrzeń, by wykorzystać własne wspomnienia – mówi choreograf Medhat Aldaabal, który doświadczenie wielomiesięcznej wędrówki przez Europę przełożył na język ruchu i tańca. Lecz mimochodem film Gersona przypomina, że miliony uchodźców – z Syrii, Afganistanu, Sudanu – przed którymi coraz częściej zamykane są granice i stawiane zasieki z drutu kolczastego, nigdy nie dostaną podobnej szansy na nowe życie.

O twórcy

David Henry Gerson to reżyser, scenarzysta, producent, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Columbia, laureat Nagrody im. Richarda P. Rodgersa przyznawanej przez American Film Institute. Lauerat studenckiego Oscara za film All These Voices (6. AFF, 2016), nakręcony m.in. z udziałem polskich aktorów. Jego filmy krótkometrażowe były pokazywane na licznych festiwalach, zaś dokument Ultra Violet for Sixteen Minutes, poświęcony kochance Salvadora Dalego, trafił do stałej kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. 

Spotkanie, współorganizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, jest częścią cyklu, który zainaugurowała rozmowa z Jessiką Bruder, autorką słynnego reportażu Nomadland. Książka została zekranizowana w 2020 roku przez Chloé Zhao, a w roli głównej wystąpiła Frances McDormand. Drugą odsłoną projektu było spotkanie z udziałem twórczyń Kelley Kali i Angelique Moliny, poświęcone filmowi Wszystko w porządku.

Czytany 228 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 marzec 2022 20:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama