cinema.pl Artykuły

środa, 02 marzec 2022 17:19

MOJEeKINO: Solidarni z Ukrainą - pokazy specjalne

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wszyscy żyjemy wydarzeniami ubiegłego tygodnia i staramy się nieść pomoc naszym ukraińskim sąsiadom, jednocześnie wykonując swoją codzienną pracę, którą także chcemy wykorzystać jako wsparcie. SOLIDARNI Z UKRAINĄ https://www.mojeekino.pl/pokaz/solidarni-z-ukraina

 

Jeśli chcecie zrobić to z nami – zapraszamy – klikajcie na filmy: U311 Czerkasy, Cienie imperium, Putin Forever! Akcja z pokazami specjalnymi potrwa do 21 marca g. 23:59.

Zgodnie z prośbą Tymura Jaszczenko reżysera filmu „Czerkasy” całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na fundację „Come back alive” https://www.comebackalive.in.ua/

Organizacja ta, współpracuje bezpośrednio z dowództwem i personelem jednostek wojskowych, zakupując sprzęt pomocniczy, kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne, opatrunki hemostatyczne i inne.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych (właściciel platformy MOJEeKINO) kina studyjne należące do „MeK”, dystrybutor filmów - Aurora Films, Fundacja Ruchome Obrazy oraz Ukraina Festiwal Filmowy zrzekły się wpływów za bilety.

W ramach akcji #solidarnizUkrainą od dziś od g. 18:00 możecie oglądać następujące filmy:

U311 CZERKASY https://www.mojeekino.pl/film/vod.510-u311-czerkasy

 

Film zdobył Nagrodę Publiczności 5. Festiwalu Filmowego UKRAINA!

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

 

CIENIE IMPERIUM https://www.mojeekino.pl/film/vod.149-cienie-imperium

 

Inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” dokument o skomplikowanej historii państw postsowieckich i ich mieszkańców, pokazywany był w ubiegłym roku m.in. na FPFF w Gdyni w sekcji „Inne spojrzenie”, na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz FF Transatlantyk.

 

Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie. Pomimo, że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju. W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów.

 

PUTIN FOREVER? https://mojeekino.pl/film/vod.1557-putin-forever

 

Ambitny dokument z ważnym tematem. Pełen mocnych archiwalnych materiałów, cenny jako misja i źródło informacji. (Gazeta Wyborcza)

Film opowiada o spacyfikowaniu przez rosyjskie władze ruchu protestacyjnego, który powstał w ramach sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów do Dumy w grudniu 2011 roku. Dokument prezentuje m.in. postać młodego opozycjonisty Wsiewołoda Czernozuba, który planował protesty aż do skutku, został jednak zmuszony do opuszczenia Rosji. 

 

Zdjęcia rozpoczęły się właśnie w wyborczym grudniu, zaś zakończyły 6 maja 2012 roku, w dniu rozbicia przez OMON demonstracji opozycji na Placu Błotnym.

Czytany 209 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 marzec 2022 17:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama