cinema.pl Artykuły

piątek, 18 luty 2022 23:07

Premierowy spektakl „Maria” w radiowej Jedynce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Rok 2022 to rok polskiego romantyzmu. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia prezentuje wielkie, a nieraz zapomniane dzieła tej epoki. Takie, jak XIX-wieczny poemat „Maria” Antoniego Malczewskiego, którego radiowej adaptacji i reżyserii podjął się Jerzy Machowski. W gwiazdorskiej obsadzie m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Angelika Kurowska i Marek Barbasiewicz. Emisja w Programie 1 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę, 20 lutego, o godz. 21.00.

 

„Maria” Antoniego Malczewskiego to jedno z pierwszych dzieł romantycznych w rodzimej literaturze. Powstała w 1824 roku, jest zatem niemal rówieśniczką „Ballad i romansów” czy II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Nie zdradza jeszcze tych cech, które noszą dzieła późniejsze, pisane w latach 30. i 40. XIX wieku, nie mówi o wolności czy walce narodowowyzwoleńczej. Opowiada natomiast tragiczną historię o wielkiej miłości – w tajemniczej scenerii XVII-wiecznej Ukrainy.

Wszystko to sprawia, że „Maria” to dzieło o niezwykłym uroku, nietrudne w odbiorze. Język Malczewskiego zachwyca, wątek miłosny porusza, a ukraiński krajobraz „brzmi” znajomo – jak z sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Nowa radiowa adaptacja Jerzego Machowskiego każe jednak spojrzeć na ten poemat z innej, kobiecej perspektywy. Znakomitą żeńską obsadę z Angeliką Kurowską i Martą Żmudą Trzebiatowską dopełniają znakomite męskie kreacje aktorskie Marka Barbasiewicza czy Łukasza Borkowskiego.

•Antoni Malczewski – „Maria”; adaptacja i reżyseria – Jerzy Machowski; realizacja akustyczna – Maciej Kubera; muzyka – Ignacy Zalewski; kierownictwo produkcji – Beata Jankowska. Obsada: Marta Żmuda Trzebiatowska, Angelika Kurowska, Edyta Januszewska, Natalia Maczyta, Katarzyna Młynarczyk, Małgorzata Pauka, Ewa Serwa, Teresa Kowalik, Marek Barbasiewicz, Łukasz Borkowski, Krzysztof Machowski, Sylwester Maciejewski, Szymon Rząca.

•Premiera w radiowej Jedynce: niedziela 20 lutego, godz. 21.00.

Czytany 328 razy Ostatnio zmieniany sobota, 19 luty 2022 23:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama