cinema.pl Artykuły

czwartek, 10 luty 2022 18:07

Film z gwiazdą światowego kina Léą Seydoux

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nowy film jednej z najważniejszych węgierskich reżyserek Ildikó Enyedi ("Mój wiek XX", "Dusza i ciało") to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta "Historia mojej żony", która została przetłumaczona na 17 języków, w tym także na polski. W głównej roli wystąpiła gwiazda światowego kina Léa Seydoux. 

 

"Historia mojej żony" to stylowy melodramat osadzony w okresie międzywojennym XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej opowieści. Pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę. Film, podobnie jak książka, opowiedziany jest z perspektywy głównego bohatera - Jacoba.

Jakob Störr spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg. Okazuje się nią piękna, dystyngowana Lizzie (w tej roli świetna Léa Seydoux). Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję.

Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi często wyjeżdżać do pracy. Nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin... Jacob popada w coraz większą paranoję...

 

BIOGRAM REŻYSERKI

Ildikó Enyedi to węgierska reżyserka i scenarzystka filmowa. Urodziła się w 1955 roku w Budapeszcie. W czasach studenckich należała do grupy artystycznej Indigo, pracowała też w jedynym z niezależnych studiów filmowych w państwach bloku wschodniego – Béla Balázs Studio.

Wielkim sukcesem okazał się już jej pełnometrażowy debiut „Mój wiek XX" (1989), za który otrzymała Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Znalazł się on także na liście dwunastu najwybitniejszych węgierskich filmów w historii. Kolejne produkcje, które były pokazywane na dużych europejskich festiwalach, ugruntowały pozycję Enyedi jako czołowej reżyserki kina art-house'owego. W 2012 roku dla HBO Europe zrealizowała serial „Terapia".

Jej największym sukcesem jest Złoty Niedźwiedź na berlińskim festiwalu i oscarowa nominacja za „Duszę i ciało" (2017), który także w Polsce okazał się dużym sukcesem. 

Enyedi udziela się także jako wykładowczyni.   

Jest już polski zwiastun do filmu, który można zobaczyć poniżej. 

 

W KINACH OD 18 MARCA 2022

Czytany 320 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 luty 2022 18:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama