cinema.pl Artykuły

piątek, 04 luty 2022 22:41

TVP koproducentem filmu Wandzie Rutkiewicz

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o jednej z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym,  Wandzie Rutkiewicz. Filmową podróż przez życie bohaterki wyreżyseruje słynna alpinistka – Eliza Kubarska. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Premiera filmu „Ostatnia wyprawa” planowana jest w 2023 roku.

 

W związku z 30. rocznicą śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 – Rokiem Wandy Rutkiewicz. Wanda Rutkiewicz zaginęła na Kanczendzondze w 1992 roku. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2 – najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszą osobą z Polski, która weszła na najwyższy szczyt świata – Mount Everest.  

Przygotowywany przy współpracy z TVP film będzie portretem ikony niezależności i siły kobiety, która zmieniła porządek górskiego świata. Autorka filmu o wielkiej Polce zaprezentuje biografię pełną nieszczęśliwych wypadków i wielkich osiągnięć. Uchyli rąbka jej tajemnic i poszuka odpowiedzi na trudne pytania dotyczące życia Wandy Rutkiewicz. W filmie wykorzystane będą rozmowy z międzynarodowymi sławami wspinaczki, m.in. z Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio, Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley, wybitną kronikarką wypraw himalajskich. Wśród osób, które będą wspominały Wandę Rutkiewicz, znajdą się również jej bliscy, m.in.: siostra Janina Fies oraz przyjaciółki, Ewa Matuszewska i Marion Feik. W „Ostatniej wyprawie” pojawią się również niepublikowane dotąd polskie i zagraniczne materiały archiwalne. Widzowie dowiedzą się dzięki nim m.in. tego, że Wanda Rutkiewicz była bardzo dobrym filmowcem. Osią scenariusza filmowej biografii będzie podróż Elizy śladami Wandy do najdalszych zakątków Himalajów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film powstaje w koprodukcji polsko-szwajcarskiej z udziałem: Telewizji Polskiej S.A., Braidmade Films, TILT, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Łódzkiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Vertical Vision Film Studio, Swiss Federal Office of Culture, Zürcher Filmstiftung  i SRF. Patronem filmu jest siostra Wandy, Janina Fies. 

 

Film realizuje: Eliza Kubarska – reżyserka, Monika Braid – producentka, Małgorzata Szyłak – operatorka, Zofia Kujawska – kierowniczka produkcji, Ewa Szwarc - producentka TVP S.A. 

Czytany 242 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 luty 2022 23:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama