cinema.pl Artykuły

czwartek, 27 styczeń 2022 19:51

OGŁOSZONO NOMINACJE DO NAGRÓD ASC

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wyróżnienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (ASC) należą do jednych z najważniejszych nagród, które może otrzymać autor zdjęć filmowych. Są one również wyznacznikiem szans w walce o Oscara® w tejże kategorii. Ogłoszono właśnie listę osób, którzy powalczą o laury Stowarzyszenia w tym roku, a wśród nominacji nie zabrakło tytułów pokazywanych na festiwalu EnergaCAMERIMAGE w 2021 roku.

O nagrodę Stowarzyszenia za najlepsze zdjęcia w filmie fabularnym ubiegać się będą dwaj laureaci zeszłorocznej edycji naszego festiwalu. Za swoje ascetyczne, czarno-białe zdjęcia do Tragedii Makbeta nominację otrzymał Bruno Delbonnel, doceniony w zeszłym roku Srebrną Żabą. Najnowszy film Joela Coena był filmem otwarcia festiwalu EnergaCAMERIMAGE, zaprezentowanym toruńskiej publiczności przez obu twórców. Szansę na nagrodę ma również Greig Fraser (ASC, ACS) za spektakularne zdjęcia do Diuny. Autor zdjęć otrzymał Brązową Żabę za swoją pracę nad najnowszą adaptacją prozy Franka Herberta, a na EnergaCAMERIMAGE przybył razem z Denisem Villeneuvem, który został uhonorowany Specjalną Nagrodę Camerimage za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii.

Do listy nominowanych dołączył również Haris Zambarloukos (BSC, GSC), którego film Belfast także znalazł się w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE w 2021 roku. Najnowszy film w reżyserii Kennetha Branagha jest już kolejną współpracą obu artystów, którzy po raz drugi odwiedzili razem nasz festiwal, po tym jak otrzymali Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser w 2017 roku. Drugą kobietą w historii nominowaną do nagrody ASC została Ari Wegner (ACS), której Psie Pazury znalazły się na naszym festiwalu w sekcji Pokazów Specjalnych. Autorka zdjęć również gościła na EnergaCAMERIMAGE w tym roku.

Listę nominowanych uzupełnia Dan Laustsen (ASC, DFF), kilkukrotny gość naszego festiwalu, który ma szansę na nagrodę za zdjęcia do filmu Zaułek koszmarów.

Lista nominowanych do nagrody ASC w kategorii Najlepszy Film Fabularny prezentuje się następująco:

Bruno Delbonnel (ASC, AFC) – Tragedii Makbeta 

Greig Fraser (ASC, ACS) – Diuna

Haris Zambarloukos (BSC, GSC) – Belfast

Ari Wegner (ACS) – Psie pazury

Dan Laustsen (ASC, DFF) – Zaułek koszmarów

Innymi tytułami z programu festiwalu EnergaCAMERIMAGE, które zdobyły nominacje do nagród ASC, są: Titane (zdj. Ruben Impens – nominacja w kategorii Spotlight), Faya Dayi (zdj. Jessica Beshir – nominacja za najlepsze zdjęcia w konkursie dokumentalnym) oraz Kolej podziemna (zdj. James Laxton – nominacja za najlepsze zdjęcia w filmie telewizyjnym, miniserialu lub pilocie).

Czytany 313 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 styczeń 2022 19:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama