cinema.pl Artykuły

wtorek, 25 styczeń 2022 21:22

Film François Ozona od piątku w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"Wszystko poszło dobrze" François Ozona wchodzi do kin już ten piątek. Ozon, jak na prawdziwego francuza przystało, opowiada o sprawach trudnych w lekki, a czasami nawet zabawny sposób. Jego najnowszy film oparty jest na autobiograficznej powieści Emmanuèle Bernheim, z którą reżyser wielokrotnie pracował, m.in. przy filmach "Basen", "Pod piaskiem", "5x2". 

 

W rolach głównych wystąpili Sophie Marceau, André Dussollier i Charlotte Rampling.  

W KINACH OD 28 STYCZNIA 2022

Ikona francuskiego kina François Ozon kolejny raz daje dowód na to, jak różnorodnym jest twórcą. Sięgając po formułę dramatu z elementami ironicznego humoru, opowiada skomplikowaną historię rodzinną swojej zmarłej przyjaciółki. 

Na konferencji podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, Ozon powiedział, że film powstał nie jako manifest światopoglądowy a jako hołd złożony przyjaciółce.

"To co przyciągnęło mnie w tej historii była niezwykła relacja córki z ojcem. Pozostałe sprawy były drugorzędne. Chciałem pokazać, z czym musiała zmagać się bohaterka i jak trudne było dla niej przejście przez cały proces eutanazji, która jest we Francji zabroniona. Film nie opowiada się ani za, ani przeciw eutanazji. Prezentuje bardzo osobistą historię i skłania widza do zadania sobie pytania dotyczącego życia i śmierci." - powiedział w Cannes reżyser.

Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak wiele zmieni on w jej życiu. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku. 

Wraz z siostrą wpadają w spiralę szpitalnego życia, większość czasu spędzając przy łóżku osłabionego André. To dla Emmanuèle chwila na spojrzenie w przeszłość i przeanalizowanie skomplikowanych relacji z ojcem. Sytuacja w jednej chwili się odwróciła, bo nagle on stał się całkowicie zależny od córki. Zwłaszcza że udar spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie mężczyzny. Kiedy po przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa. Sytuację komplikuje obecność niejakiego Gerarda, co jakiś czas pojawiającego się w szpitalu...

Czytany 328 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 styczeń 2022 21:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama