cinema.pl Artykuły

sobota, 08 styczeń 2022 14:59

Film zebrał 1,93 mln zł od 300 inwestorów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W jesienny dzień skąpana w słońcu piaszczysta plaża w Orzechowie Morskim koło Ustki. O zachodzie słońca wzmaga się niepokojący szum fal, który dociera do szarzejącego widoku mrocznego lasu. W takim klimacie trwają zdjęcia do filmu fabularnego „RÓJ” w reżyserii Bartka Bali, z Romą Gąsiorowską i Erykiem Lubosem w rolach głównych. Premierę thrillera zaplanowano na jesień 2022 roku. Film „RÓJ” przetarł szlaki w finansowaniu polskich produkcji fabularnych. Producent – spółka Film RÓJ SA – zebrał 1,93 mln zł od 300 inwestorów.

 

– Jesteśmy na finiszu planu zdjęciowego. Mamy za sobą bardzo intensywne dwa miesiące pracy w niesamowitej scenerii, którą tworzą okolice Orzechowa. Przyroda w filmie Bartka Bali odgrywa ogromnie ważną rolę: z dala od cywilizacji wyznacza cykl życia filmowej rodziny, czasem koi, a chwilami budzi grozę. Mimo sprzyjającej, jesiennej aury, zdjęcia są bardzo trudne. Jestem pełen uznania dla całej ekipy, ale przede wszystkim dla Romy i Eryka oraz aktorskich debiutantów. Muszą mierzyć się nie tylko z rolą, ale także ze spartańskimi warunkami, jak kilkugodzinne zdjęcia w morzu przy październikowej aurze – powiedział Łukasz Siódmok, producent filmu RÓJ.

Tęsknota za wolnością

„RÓJ” to poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o rodzinie, która nie odnajduje się we współczesnym świecie wielkomiejskiej „dżungli”, pełnym pośpiechu i pogoni za karierą. Matka (Roma Gąsiorowska) i Ojciec (Eryk Lubos) podejmują radykalną decyzję, by z dwójką dzieci (Antonina Litwiniak i debiutujący na wielkim ekranie Adam Wojciechowski) rozpocząć życie „poza cywilizacją”. Jednak upragniona wolność zderza się z trudami przetrwania, z koniecznością starcia z dziką przyrodą – wyspa staje się kolejną pułapką. U podstaw scenariusza leżą relacje pomiędzy matką, ojcem, dojrzewającym synem i nastoletnią córką oraz ich próba stworzenia od nowa idealnej społeczności, która okaże się jednak bardziej ekstremalna niż się spodziewali. 

– Opowiadamy o dość ekstremalnym powrocie do natury i o wyborach, które w mojej ocenie, nie są może realne aż w takim stopniu, jak w ROJu, ale są pewnym trendem. Coraz więcej osób szuka wyciszenia, zmienia swoje życie, rezygnuje ze strefy komfortu na rzecz poszukiwania prawdy i wolności. Warto sobie zadać pytanie, jak bardzo i od czego chcę się uwolnić, jak daleko się posunę, żeby to zdobyć. Okazuje się, że te „idylliczne skrajności”, szybko mogą stać się pułapką, z której będzie ciężko się wydostać – powiedziała Roma Gąsiorowska, odtwórczyni głównej roli Matki.

Malownicze scenerie nadmorskie na pierwszym planie

Scenariusz „ROJu” napisał Bartek Bala i Maciej Słowiński. Część zdjęć do filmu zrealizowano na Śląsku, w Jaworznie, ale główny blok odbywa się w Orzechowie Morskim koło Ustki. Zapierająca dech w piersiach wyludniona plaża, pełen jesiennych kolorów bukowy las – to właśnie tam stworzono scenografię, która stały się dla czteroosobowej rodziny nowym domem… a może jednak więzieniem? 

– Projekt jest trudny, wręcz bardzo wymagający i stawiający ciągłe wyzwania, ale właśnie to jest esencja aktorstwa. Tylko mając przed sobą nowe wyzwania mogę rozwijać się jako aktorka i właśnie to daje mi rola w filmie RÓJ: ogromną satysfakcję – dodaje Roma Gąsiorowska.

Pionierski projekt w dziedzinie finansowania produkcji filmowych

Kampania crowdfundingu inwestycyjnego finansująca powstanie thrillera pt. „RÓJ” odbyła się w połowie 2020 roku. W 38 dni inwestorzy zakupili wszystkie z 1 mln oferowanych akcji spółki celowej Film RÓJ SA za łączną kwotę 1,93 mln zł i w ten sposób objęli aż 50 proc. udziałów w projekcie. Po zakończeniu dystrybucji wezmą udział w podziale zysków. Pozostałe koszty pokryli założyciele spółki, koproducenci i sponsorzy.

Więcej o filmie RÓJ na www.filmroj.pl 

 

FILM „RÓJ”

 

produkcja:Film RÓJ SA

producent:Łukasz Siódmok, Bartek Bala, Tomasz Langner

scenariusz:Bartek Bala, Maciej Słowiński

reżyseria:Bartek Bala

okres produkcji:2021

premiera:jesień 2022

strona:www.filmroj.pl 

trailer:link

zdjęcia:Zuza Kernbach

obsada:Roma Gąsiorowska, Eryk Lubos, Antonina Litwiniak, Adam Wojciechowski

Czytany 413 razy Ostatnio zmieniany sobota, 08 styczeń 2022 15:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama