cinema.pl Artykuły

sobota, 08 styczeń 2022 12:16

Nowy film Paula Verhoevena w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W piątek do kin trafiła długo wyczekiwana "Benedetta", głośny film jednego z najodważniejszych reżyserów światowego kina Paula Verhoevena. Ten nietuzinkowy twórca  znany jest polskiej publiczności z takich filmów jak "Nagi instynkt", "Pamięć absolutna" czy "Żołnierze kosmosu".  

 

W "Benedetcie" Verhoeven kolejny raz sięga po tematy trudne, i jak to zwykle u niego bywa, wywołuje dyskusje i kontrowersje. Tym razem pod płaszczykiem opowieści historycznej, pokazuje hipokryzję i zepsucie w samym sercu instytucji religijnej. "Benedetta", która miała światową premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. 

Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej.  

Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.  

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany sobota, 08 styczeń 2022 12:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama