cinema.pl Artykuły

wtorek, 28 grudzień 2021 15:24

BENEDETTA w kinach w styczniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 7 stycznia do kin trafi długo wyczekiwany film jednej z największych legend światowej kinematografii - Paula Verhoevena. Twórca takich hitów jak "Nagi instynkt", "Pamięć absolutna, "Żołnierze kosmosu" czy "Elle" tym razem przenosi widza do XVII wieku, tworząc historyczną, pełną politycznych podtekstów opowieść oraz świetne kino religijnego feminizmu. 

 

"Benedetta" to oparta na prawdziwych wydarzenia historia największej skandalistki Kościoła katolickiego, siostry Benedetty Carlini, która wspięła się po szablach kariery poprzez swój talent, wizje, manipulacje i kreatywność. Dokonała tego w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w którym kobiety nie miały prawa głosu i były spychane na boczny tor. 

Holenderski reżyser, który po latach aktywności hollywoodzkiej powrócił do Europy, po raz kolejny udowadnia, że jest specjalistą nie tylko od filmowego gatunku, ale i kontrowersji. Tym razem odważnie łączy historyczną, pełną politycznych podtekstów opowieść z erotycznym thrillerem i kinem religijnego feminizmu. Posługując się satyrą i kiczem rzuca wyzwanie nie tyle wierze, ale i chrześcijańskiej ortodoksji. Tworzy przy tym, jeden z najodważniejszych filmów roku.  

W obsadzie filmu zobaczymy śmietankę europejskiego kina: Virginię Efirę, Charlotte Rampling, Daphné Patakię oraz Lamberta Wilsona. 

Zamożna i bogobojna rodzina młodej Benedetty Carlini postanawia zawierzyć córkę Bogu. Młoda dziewczyna trafia do jednego z toskańskich klasztorów. Gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej, a dziewczynkę nawiedzają coraz częstsze wizje, wywołuje to ogólne poruszenie. 

Już jako dorosła kobieta, Benedetta (Virginie Efira) zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii. 

W KINACH OD 7 STYCZNIA 2022

Czytany 305 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 grudzień 2021 15:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama