cinema.pl Artykuły

sobota, 18 grudzień 2021 21:18

Bareja w Teatrze Horzycy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

18 grudnia na Dużej Scenie Teatru Horzycy odbyła się premiera spektaklu „Bareja wieczorową porą” w reżyserii Łukasza Czuja. Było to wieloobsadowe widowisko muzyczno-dramatyczne z orkiestrą na żywo. 

 

O Toruniu niebawem będzie głośno w całej Polsce. Na całym świecie nawet! Prezes Klubu Morskiego wpada na genialny plan, który pozwoli mu w końcu odbić się od dna. Rozpoczynają się przygotowania do wielkiej budowy, która odmieni losu klubu i zmieni Toruń. Jest schyłek dekady Edwarda Gierka. Coś wisi w powietrzu. Toruńskie ulice toną w oparach absurdu. 

Tytuł spektaklu kieruje w stronę twórczości Stanisława Barei: wierni widzowie jego filmów znajdą w przedstawieniu wiele odniesień i cytatów. Nie będzie to jednak powtarzanie znanych motywów, a jedynie wykorzystanie pewnego uniwersum fabularnego, zacytowanie motywów, w całości jednak historia jest oryginalna i napisana specjalnie dla aktorów Teatru Horzycy w Toruniu. 

To jest nasz bardzo osobisty remiks historii z Barei, będący jednocześnie bardzo współczesnym, opowiadany nowoczesnym językiem teatralnym widowiskiem – mówią Łukasz Czuj i Michał Chludziński. – Tekst ma dawać odbicie i pretekst do tworzenia atrakcyjnych wizualnie scen zbiorowych, do prowadzenia akcji w szybki, dynamicznym tempie, z dużą ilością interesującej choreografii.

Historia „Barei wieczorową porą” rozgrywa się w Toruniu, w lipcu roku 1980. W spektaklu pojawia się wiele odniesień do lokalnych historii, zaś zawarte w nim uniwersalne treści, będą bawić i wciągać w akcję także widzów spoza Torunia. Korowód barwnych postaci weźmie udział w kolejnych groteskowych wydarzeniach, miotając się pomiędzy górnolotnymi ideami, manią wielkości i wiarą, że „jakoś to będzie” a twardym zderzeniem z rzeczywistością. Miastem zawładnie szaleństwo, które mamy zapisane w narodowym DNA. 

Na scenie zobaczymy postaci inspirowane ikonicznymi bohaterami z dzieł mistrza polskiej komedii. Twórcy  spektaklu grają z polską przeszłością i pamięcią, jednocześnie cały czas uważnie obserwując naszą współczesność, w której aż chce się krzyknąć: Bareja wiecznie żywy! Większość akcji stanowić będą sceny zbiorowe, całość ma formę swoistej opery czy quasi musicalu. W tekstach songów – pojawią się nawiązania formalne do wielu gatunków muzycznych, będą też rozpoznawalne cytaty z popularnych wówczas utworów.

Scenariusz stworzyli Michał Chludziński i Łukasz Czuj, a muzykę skomponował Marcin Partyka. Teksty piosenek napisał Michał Chludziński, a za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska-Damięcka. Scenografię zaprojektowała Elżbieta Rokita. Kierownikiem zespołu muzycznego jest Igor Nowicki.

Reżyseria: Łukasz Czuj

Scenariusz: Michał Chludziński i Łukasz Czuj

Teksty piosenek: Michał Chludziński

Muzyka: Marcin Partyka

Scenografia: Elżbieta Rokita

Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka

Kierownik zespołu muzycznego: Igor Nowicki

 

Występują:

Małgorzata Abramowicz

Maria Kierzkowska

Karina Krzywicka

Anna Magalska

Matylda Podfilipska

Anna Romanowicz-Kozanecka

Joanna Rozkosz

Julia Sobiesiak-Borucka

Teresa Stępień- Nowicka

Jolanta Teska

Agnieszka Wawrzkiewicz

Michał Darewski

Jarosław Felczykowski

Łukasz Ignasiński

Wojciech Jaworski

Paweł Kowalski

Niko Niakas

Paweł Tchórzelski

Michał Marek Ubysz

Arkadiusz Walesiak

Grzegorz Wiśniewski

 

Inspicjentka: Alicja Kostrzewska

Asystent reżysera: Arkadiusz Walesiak

Czytany 352 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 grudzień 2021 21:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama