cinema.pl Artykuły

niedziela, 12 grudzień 2021 22:29

Zwycięski tytuł Konkursu głównego 8. MFF Kino Dzieci w kinach od 17 grudnia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Gwiazdka, spokojne miasteczko i... smok? Mortimer próbuje zdobyć popularność w Internecie, a żyjąca w drodze Sara ukrywa się w obcym miejscu. Wskutek niespodziewanych okoliczności tych dwoje połączy ważna misja. Czy ich przypadkowe spotkanie pomoże zagubionemu smokowi powrócić do domu? Podwójnie nagrodzony na ostatnim festiwalu Kino Dzieci obraz w kinach od 17 grudnia!

 

W nieco sennym miasteczku trwają przygotowania do Świąt. Wszyscy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która nie ma gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów, szukając jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada pokryty zielonymi łuskami smok, wszystko wywraca się do góry nogami. 

Przejęci losem zagubionego stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Jednak ukrywanie się z ziejącym ogniem smokiem wcale nie jest proste. Stwór coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy przyjaciołom uda się odnaleźć magiczną krainę i ocalić smoka?

Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci niesie silny przekaz o potrzebie wspólnoty. Bohaterowie razem odkryją, że przyjaźń, poświęcenie i odwaga zacierają dzielące różnice oraz łączą tylko pozornie odległe światy. Jury Konkursu głównego tak uzasadniło przyznanie głównej nagrody filmowi:

Za wielowymiarową historię o trudnych i aktualnych problemach współczesnego świata, opowiedzianą w sposób przyjazny dla młodego widza. Choć akcja filmu dzieje się w innym kraju, a jednym z bohaterów jest smok, to tak naprawdę jest to opowieść o tym, co dzieje się tu i teraz.

Z kolei Jury ECFA (European Children's Film Association) przyznało obrazowi nagrodę Kwiatu Paproci, werdykt uzasadniając tak: 

W filmie tym odnajdujemy niezwykle aktualne, humanistyczne przesłanie związane z problematyką dotykającą dzisiaj każdego już Europejczyka. Połączenie dwóch światów: realnego, małej migrantki ukrywającej się z powodu lęku przed deportacją, oraz fantasy, do którego przynależy zagubiony młody smok, powoduje, że przekaz mówiący o potrzebie pochylenia się nad każdym stworzeniem, bez względu na to skąd przychodzi, okazania mu troski i opieki, będzie docierał do widowni złożonej nawet z małych dzieci. Film mądrze odnosi się do zagadnień ważkich i podstawowych, takich jak wolność czy odpowiedzialność człowieka za każde istnienie. Czyni to lekko i żartobliwie, co sprawia, że stanowił będzie dla najmłodszych zarówno wyborną rozrywkę, jak i dobrze przyswajalną lekcję o sprawach ważnych dla każdego człowieka.

Premiera filmu 17 grudnia.

Informacje o filmie:

„Jak ocalić smoka?"

Tytuł oryginału: „Dragevokterens jul"

Reżyseria: Katarina Launing

Kraj i rok produkcji: Norwegia, Holandia, Czechy 2020

Czas trwania: 82 min

Wersja językowa: dubbing

Dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Film współfinansowany przez Program Kreatywna Europa.

Czytany 331 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 grudzień 2021 22:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama