cinema.pl Artykuły

środa, 08 grudzień 2021 16:13

Po dwóch stronach muru. Nowa seria dokumentalna już dostępna w serwisie CANAL+ online

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po dwóch stronach muru. Nowa seria dokmentalna ZAKONNICE już dostępna w serwisie CANAL+ online.

 

 

Dlaczego wstępują do zakonu? Zamykają swój świat za murami, czy przeciwnie - otwierają się na nieznany pozbawionym powołania wymiar? Jak wygląda ich życie w zgromadzeniu? I wreszcie - dlaczego decydują się na odejście? Pierwszy odcinek nowego serialu dokumentalnego ZAKONNICE już dostępny w serwisie CANAL+ online. 

Założeniem sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego jest poznanie. Seria w sposób wielowymiarowy podchodzi do zagadnienia kobiecej służby zakonnej. 

Dla większość z nas to temat obcy. Większość z nas nigdy nie przekroczyła progu zakonu. Czy my - funkcjonujący w kolorowym świecie konformizmu i konsumpcjonizmu - jesteśmy w stanie zrozumieć młode często kobiety, które dobrowolnie decydują się na całkowitą niemal izolację, życie kontemplacyjnie w ciszy i celebracji wiary? Ślubują Bogu czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Z założenia przez całe życie, aż do śmierci. 

Kiedy wstępowałam do klasztoru, przechodząc bramę czułam, że właśnie się uwolniłam. Normalnie człowiek by czuł, że się zamyka, natomiast dla mnie to był wymiar wolności. Ja dopiero wtedy byłam sobą. To wszystko, co się działo w moim życiu wcześniej prowadziło do tego, żebym wstąpiła do klasztoruCytat z serii, Kinga - 5 lat w zgromadzeniu klauzurowym

To się nazywa "powołanie". Może przyjść w każdym momencie. Jest silne, bezdyskusyjne, niepodzielne i najważniejsze w życiu. Dla kobiety podążającej za nim jest to jedyny wybór, ale oddanie córki do klasztoru nie zawsze jest oczywiste dla rodziny. W serii poznamy nie tylko relacje samych sióstr, ale także ich najbliższych. Odkąd pamiętam, to zawsze modliłam się o powołania. Ale nie o powołanie dla mojego dziecka!Cytat z serii, mama Ady - 9 lat w klasztorze

Ja miałam do niej straszny żal, że poszła do klasztoru. Ja nigdy nie potrafiłam zrozumieć zakonnic - po co one tam idą? Kościół nie szanuje kobiet. W ogóle nie szanuje kobiet. Udaje, że szanuje. No, a jeszcze iść na zakonnicę? W paszczę lwa!Mama Kingi

Twórcy serii wchodzą do klasztorów by zobaczyć, co naprawdę dzieje się za ich murami. Prezentują kilkanaście bohaterek: kandydatek na siostry, siostry po pierwszych ślubach czystości i te starsze, z doświadczeniem. Seria pokazuje również dzień powszedni wspólnoty. Modlitwę, pracę i zwyczaje, a widz ma możliwość uczestniczyć w niedostępnych mu obrzędach i sakramentach. 

O swoich decyzjach opowiedzą przed kamerami również byłe siostry. Te, które po latach służby, z jakichś powodów, zdecydowały się odejść ze zgromadzenia. Co okazało się silniejsze od powołania? A może po prostu je utraciły? Jak byłe zakonnice odnalazły się w "normalnym" życiu? 

Seria pozwala poznać współczesne zakonnice: wykształcone, świadome swoich pragnień, praw i decyzji. Dowcipne, pracowite i otwarte. Twórcy dokumentu próbują również zrozumieć jak się zmieniają, jak funkcjonują i z czym się mierzą dzisiaj ich wspólnoty. Serial nie tylko zaspakaja ciekawości widza. Jest głosem zakonnic w zdominowanych przez mężczyzn strukturach kościelnych i nadaniem „ludzkiej” twarzy kobietom, które zdecydowały się służyć Bogu, ale też często drugiemu człowiekowi rezygnując ze swoich potrzeb. 

Jedna z bohaterek zapytana dlaczego tak niewiele wiemy o siostrach zakonnych i dlaczego ich nie widać w mediach, a głos zakonnic jest mało słyszany w przestrzeni publicznej, odpowiedziała: "Świat dotąd nie interesował się nami i nie pukał do drzwi Zakonów". Ekipa filmowa serialu zapukała, a drzwi otworzyły zgromadzenia Dominikanek, Katarzynek i Werbistek.

W Polsce działa 105 czynnych zgromadzeń żeńskich.

Żyje w nich prawie 17 000 sióstr zakonnych.

Co roku występuje z zakonów mniej niż 1% sióstr.

Przez ostatnie 20 lat liczba sióstr zakonnych w zgromadzeniach czynnych zmalała o prawie 30%. Liczba powołań w tym czasie zmalala czterokrotnie. 

Premierowe odcinki serialu ZAKONNICE dostępne co wtorek w serwisie CANAL+ online. Emisja w CANAL+ PREMIUM w poniedziałki o godz. 21:00

Czytany 365 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudzień 2021 16:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama