cinema.pl Artykuły

środa, 08 grudzień 2021 15:52

Z nieśmiałego chłopca do aktora

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Za tę rolę reżyser ma u niego dług wdzięczności - Teodor Koziar – wyjątkowy debiut w filmie „Powrót do tamtych dni”. 10 grudnia w kinach.

 

„Powrót do tamtych dni” to wyjątkowy list miłosny do lat 90-tych i minionych lat dzieciństwa, ale też trudna historia walki z alkoholizmem ojca. Historia, która wydarzyła się naprawdę w rodzinie reżysera, Konrada Aksinowicza. Na świat spoglądamy oczami 13-letniego Tomka, w którego wciela się Teodor Koziar. To był długi casting, ale od początku wiedziałem, że chłopiec będzie kluczowy – wspomina reżyser. Ostatecznie wybrałem Teodora, który na początku był trochę zamknięty w sobie, nieco wycofany. Trudno było z nim zamienić słowo. Kiedy jednak przychodziły sceny z alkoholem, bardziej w niego wierzyłem niż w ładnego, przebojowego chłopca – mówi Aksinowicz. Dobrałem mu ekstrawertyków jako przyjaciół, by w pierwszej części nieco przykryli jego nieśmiałość. Zresztą już po drugim dniu byliśmy wszyscy w szoku, jak Teodor się odnalazł na planie. Cały czas miał kontakt z psychologiem dziecięcym, więc rozumiał wszystko, co robi. Ćwiczyłem z nim niektóre sceny, ale potem to on podejmował decyzję. Był bardzo świadomy, rozumiał tę postać.

Weronika Książkiewicz, filmowa mama Tomka, również zachwala współpracę z debiutującym aktorem: Kiedy poznałam Teodora przed zdjęciami, mieliśmy spotkania i próby, był zupełnie innym chłopcem niż pod koniec pracy. Nawiązała się między nami wyjątkowa relacja. Oprócz tego, że jest bardzo zdolnym młodym człowiekiem był świetnie poprowadzony przez Konrada, ale i panią psycholog, pod której stałą opieką był w trakcie zdjęć.

 

Teodor nie miał doświadczenia przed kamerą przed wejściem na plan, więc „Powrót do tamtych dni” jest dla niego debiutem z wielkim przytupem. Podczas uroczystej premiery reżyser filmu podziękował młodemu debiutantowi ze sceny: „Pamiętaj, że za twoją rolę mam u ciebie ogromny dług wdzięczności, na całe życie” – podkreślił Aksinowicz.

 

„Powrót do tamtych dni” brał udział w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, został również doceniony na Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF) 2021 i otrzymał nagrodę YOUTH FILM AWARD w ramach sekcji JUST FILM. Obraz w reżyserii Konrada Aksinowicza wchodzi na ekrany kin już 10 grudnia.

 

„Powrót do tamtych dni” – zwiastun filmu

 

https://youtu.be/l-WoeVWqn44

 

 

 

Obraz zawierający osoba, zewnętrzne

 

Opis wygenerowany automatycznie

 

Sentymentalny powrót do złotych lat 90. – gdy młodość miała smak gumy balonowej, szacunek kolegów zdobywało się kolekcją klocków Lego, a wyobraźnię Polaków rozpalały kultowe hity na VHS. To właśnie te niezapomniane realia staną się tłem dla poruszającej historii o rodzinie, dorastaniu i ciemnych stronach każdego z nas. W obsadzie filmu Konrada Aksinowicza („W spirali”): Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.

 

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek, mieszka wraz z matką (Weronika Książkiewicz) na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez obsesję Alka, której ten nie potrafi kontrolować. Czy jego bliscy zdołają mu pomóc, zanim będzie za późno? 

 

Obraz zawierający osoba, ściana, wewnątrz, stół

 

Opis wygenerowany automatycznie

 

Produkcja: Chroma Pro/Polska 2020

 

Gatunek: dramat/obyczajowy

 

Scenariusz i reżyseria: Konrad Aksinowicz („W spirali”, „Zamiana”)

 

Obsada: Maciej Stuhr („Planeta Singli”, „Bad boy”), Weronika Książkiewicz („Furioza”, „Planeta Singli”), Katarzyna Warnke („Pan T.”, „Botoks”), Anna Majcher („Powidoki”, „Ryś”, „Quo vadis”), Sebastian Stankiewicz („Pan T.”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”), Teodor Koziar

Czytany 432 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudzień 2021 15:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama