cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 06 grudzień 2021 21:21

Rozdano nagrody Teatru Polskiego Radia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już po raz trzydziesty czwarty Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Prestiżowe statuetki otrzymali: Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press i Marek Mazur. Podczas gali „Splendorów”, która odbyła się w poniedziałek 6 grudnia, wyróżnieni zostali również młodzi twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia: Karolina Honchera, Jakub Kordas, Kamil Banasiak, Piotr Skotnicki i Przemysław Wyszyński. Relacja z wydarzenia dziś wieczorem w portalu www.polskieradio.pl.

 

Laureatami aktorskiego Wielkiego Splendora – nagrody przyznawanej od 1988 r. za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce – zostali: Lucyna Malec – za „wrażliwość w budowaniu swoich bohaterek; i za ogromne serce dla pracy w Teatrze Polskiego Radia” oraz Jarosław Gajewski – za „wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, za bogactwo środków artystycznych; I wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat”.

Nagrodę specjalną – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci świata kultury otrzymał Włodzimierz Press – znakomity aktor teatralny, filmowy, radiowy i dubbingowy oraz scenarzysta. Teatr Polskiego Radia uhonorował go za „wewnętrzne piękno; i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia”. Natomiast prestiżowy Honorowy Wielki Splendor, czyli wyróżnienie przyznawane artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia, trafiło do Marka Mazura, burmistrza Baranowa Sandomierskiego, docenionego za współtworzenie –  otwartego w październiku br. – Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim.

Po raz dwunasty docenieni zostali również twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę Arete otrzymało dwoje laureatów: Karolina Honchera – za „lekkość w kreowaniu świata i za bogactwo środków artystycznych, dzięki którym Teatr Polskiego Radia przyciąga młode pokolenia słuchaczy” oraz Jakub Kordas – za „prawdę kreowanych bohaterów, dzięki której aktor opowiada o człowieku i otaczającym go świecie”.

Statuetkę Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii odebrał Kamil Maria Banasiak, wyróżniony za „profesjonalizm i umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów sztuki i za wspaniałą pracę z aktorami”. Laureatem nagrody Talanton dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego został Przemysław Wyszyński – za „wrażliwość w dotykaniu najboleśniejszych ludzkich przeżyć oraz za umiejętność ukazania postaw i wyborów, sięgających czasów wojny” – czytamy w laudacji. Z kolei Amadeuszem – za debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia – wyróżniono Piotra Skotnickiego za „kolorowanie słów dźwiękami, za czułość, z jaką to czyni, za wszechstronność, która temu towarzyszy” – uzasadniła nagrodę jej kapituła.  

Uroczystość – zorganizowaną w kameralnej, dostosowanej do antycovidowych obostrzeń formule –poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Zastępca Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Bochwic i Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Relacja z wydarzenia – wieczorem 6 grudnia w portalu PolskieRadio.pl.

***

Dotychczas nagrodami Teatru Polskiego Radia nagrodzono ponad 150 znakomitych artystów i legendarnych twórców teatralnych, w tym m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Krzysztofa Globisza, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Andrzeja Mastalerza, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Andrzeja Seweryna, Henryka Talara i Janusza Zaorskiego.

Czytany 349 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 grudzień 2021 21:24

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama